• Ana Sayfa  /
  • 2.Sayı   /
  • UNESCO RAPORU: 250 MİLYON OKUL ÇAĞI ÇOCUĞU OKUMA-YAZMA BİLMİYOR.
UNESCO RAPORU: 250 MİLYON OKUL ÇAĞI ÇOCUĞU OKUMA-YAZMA BİLMİYOR. unesco-raporu-250-milyon-cocuk-okuma-yazma-bilmiyor Full view

UNESCO RAPORU: 250 MİLYON OKUL ÇAĞI ÇOCUĞU OKUMA-YAZMA BİLMİYOR.

BM-UNESCO’nun eğitim ajansı haberine göre, en az 250 milyon ilkokul çağı çocuğu okuyamıyor, yazamıyor ve temel matematiksel konuları da bilmiyor. Bunun 130 milyonu en temel okuma becerilerine yabancı olduğu gibi, yaklaşık 120 milyonu ise herhangi bir sınıfta bile bulunamıyor. 57 milyon öğrenci ise herhangi bir ilkokula bile gitmiyor.

UNESCO için, bir bağımsız araştırma kurumu tarafından yayınlanan raporda, “öğrenme krizi” olarak adlandırılan bu konunun nedenleri arasında öğretmensizlik veya iyi öğretemeyen öğretmenler sayılırken, bir başka nedeni ise fakirlik. UNESCO’ nun Genel Direktörü Irina Bokova açıklamasında, 2015 yılına kadar 5.2 milyon öğretmene ihtiyaç olduğunu ve evrensel, serbest ve kaliteli bir eğitim imkanı sunulması gerektiğini vurguluyor.

Okulsuz ve okuma yazama bilmeyen çocuklar hangi ülkelerde mi? Üçte ikisi Arab ülkeleri ile Sahra Afrikası ülkelerde. İçinde bir milyondan fazla okulsuz çocuk barındıran ülkeler ise 14 tane. Bunlardan birkaçı şöyle: Afganistan, Çin, Kongo, Somali, Sudan (Bölünmeden önceki) ve Tanzanya. Aslında bu rakamların söz konusu olmasının nedeni de 2000 yılında dünya liderlerinin eğitime ilişkin olarak, 2015 yılına kadar her çocuğun en az ilkokul mezunu olmalarına dair vermiş oldukları kararı.

Yorumlar

yorum

YAZAN megabeyin

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.