Anne Sesinin İnanılmaz Etkisi anne sesi ve anne sesinin inanılmaz etkisi Full view

Anne Sesinin İnanılmaz Etkisi

Anne Sesi ve Anne Sesinin İnanılmaz Etkisi – Montreal Üniversitesi ve Saint-Justine Üniversite Hastanesi Araştırma Merkezi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, yeni doğanların beyinlerinde dil öğrenmeyle ilgili bölümlerin, annenin sesiyle etkinleştiğini ortaya koyuyor.

Anne Sesi ve Etkisi

Araştırma ışığında, bebeklerin doğumdan sonra 24 saat içinde beyinlerindeki elektriksel kayıtlar izlendi. İzleme sonucu, beyin sinyallerinin bebeklerin diğer kadın seslerine, annelerinin seslerine verdikleri tepkiyi vermezken, bu seslerin, sadece beyinde seslerin tanınmasıyla ilgili bölümlerini etkin hale getirdiğini gösterdi.

Ekibin lideri doktor Maryse Lassonde, “Bu, yeni doğanın beyninin, annenin sesine güçlü biçimde yanıt verdiğini ilk kez kanıtlayan ve bilimsel konuşmak gerekirse, annenin sesinin bebekler için özel olduğunu gösteren heyecan verici bir araştırma” dedi.

Bilim insanları 16 yeni doğanın başına uyurken elektrot bağladı. Bu sırada, anneden sesli harf olan “A” sesini çıkarmaları istendi. Aynı çalışma, daha sonra bebeği laboratuara getiren kadın hemşireyle yapıldı. Araştırmada, anne konuştuğunda, bebeğin beyninde özellikle motor korteks ve serebral hemisferlerden dil öğrenmeyle ilgili sol hemisferde açık tepkiler görüldü. Yabancı biri konuştuğunda ise sesin tanınmasıyla bağdaştırılan sağ hemisferde tepkime gözlendi.

çz

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler