Anneler Günü – Annemin Beyni Nasıl İşliyor? anneler günü / annemin beyni Full view

Anneler Günü – Annemin Beyni Nasıl İşliyor?

Anneler Günü / Annemin Beyni Nasıl İşliyor – Genelde bayanlar; özelde anneler gerçekten de çok özeldir. Laf olsun diye söylemiyorum bunu; tüm içtenliğimle belirtiyorum ki, tüm anneler tüm özellikleriyle özeldir.

Düşünme biçimleri, davranışları, sözleri, bakışları, deyişleri, sevgileri ve hatta öfkeleri bile özeldir.

Bir kız evlat olarak, annemden oldum olasıya korksam da ona karşı kalbimin derin kaynaklarında, sıcak, içten ve kocaman kocaman öpücüklerin sürekli bir şekilde fokurdadığını hep hissederim.

Bazen ona koşup, sevgimle sımsıkı sarılıp hüngür hüngür ağlamak isterim. Bu da benim duygusal beynim. İleride anneminkine benzeyecek olan beynim.

Ne demişler; “Anasına bak kızını al!”

cz

Annem Bir Melektir.

Anneler Günü / Annemin Beyni Nasıl İşliyor – Sadece benim annem mi? Aslına bakarsanız, her avladın melekleri kendi anneleri olsa da bu durum başka annelerin de birer melek olmasına engel değil.

O halde “Tüm anneler melektir.” diyebilirim.

Sıkıntılı onca aydan sonra beni dünyaya getiren, en zayıf ve en aciz olduğum yıllarımda, gece gündüz, soğuk sıcak dinlemeden, ruhunun en derinliklerinden çıkan şefkat ve merhamet duygularıyla beni besleyip büyüten; kendisinden daha çok beni düşünen bir insandan söz ediyorum!

Anneleri simgeleyen “Melek” deyimi ne kadar olumlu kavram varsa çağrışım yaptırırken, bazen şundan bundan anne haberleri okuyorum veya izliyorum da gözyaşlarımı tutamıyorum; ağlıyorum.

Bu şefkat kahramanı insanları insanlıktan çıkaran suçluları arıyorum toplumda. Şuna inanıyorum ki, annenin kötüsü olmaz; kötü davranışı olabilir.

Annenin “canavarı” olmaz; davranma biçimi canavarlaştırılmış anneler olabilir.

Annem Meraklı Bir Beyne Sahip

Anneler Günü / Annemin Beyni Nasıl İşliyor – Merak ilmin hocasıdır derler ya; babam anneme şu cümleyi hep söyler; “Sendeki merak etme özelliği bende olsaydı müthiş bir bilgin olurdum!”

Gerçekten de annem bir meraklanma ve meraklandırma ustası. Baktım teyzelerim, anneannem ve diğer hanımlar da öyle. Kendime baktım; şimdi susuyorum.

Annem Şefkatli Bir Beyne Sahip

Nerede bir masum yavru görse ağlamaklı olur; hani derler ya “Burnunun direği sızlar.” Duygusal bir müzik parçası onun koparır gerçek dünyadan. O şefkatle, sadece kendi ailesine değil, tüm çocuklara, annelere ve ailelere merhamet eder.

Son yıllarda, Suriye iç savaşı nedeniyle gelen anneleri ölmüş çocuklara, denizde boğulan insanlara, özellikle Ege’de boğulan ve cesedi kıyıya vuran Aylan bebeğe hüngür hüngür ağladığını gördüm.

Annem Düşünceli Bir Beyne Sahip

Annemin en güzel özelliği bana göre bu: Kimsenin düşünmediğini düşünür. Çözüm üretir. Problemi havada bırakmaz. Rahat uyumak için rahatlamak gerek, der.

Annem Korumacı Bir Beyne Sahip

Şefkat ve merhametin bir gereği olsa gerek. Bir tavuğun civcivlerini ite karşı koruması gibi korumacıdır annem. Onun için bebekliğimden bu yaşa kadar nerede olursam olayım, ne iş yaparsam yapayım, nereye gidersem gideyim, kimlerle oturup kalkarsam kalkayım; bana dediği şudur: Kendine dikkat et!

Annem Kaygılı Bir Beyne Sahip

Evden henüz 100 metre uzaktayken telefonum çalar; bakarım ki annem, son tembihlerine devam ediyor. 200 metre olunca başka tembihler için bir daha aranırım. Uzaklaştıkça aranma sıklığım artar. Aranma sıklığım ile eve uzaklığım arasında pozitif bir korelasyon vardır. Bu durumu gündeme getirdiğimde bana söylediği en parlak cümle şudur: Yarın anne olduğunda anlarsın!

trigliserit balık yağı - yüksek dha balıkyağı yüksek DHA'lı

Annem Mükemmeliyetçi Bir Beyne Sahip

Anneler Günü / Annemin Beyni Nasıl İşliyor – Bazen ona yardım ederim; ev işlerinde, mutfakta veya dışarıda. Beni asla beğenmez. Ondan daha iyi işler yaptığıma eminim; ama hayır, o yine beğenmez. Bir şefkatli zamanına denk getirip bu durumu sordum. Aldığım cevap aynen şöyle: Hiçbir anne kızını beğenmez.

Annem Futuristik Bir Beyne Sahip Benim bile öngörmekte zorlandığım geleceğimi hayal eder. Beni hayalen evlendirir. Damat mı, o kısma girmez. Gelecekteki kariyerimi tasarlar. Yeteneklerimi ölçer. Gelecek öngörüsü yüksektir. Yorumlama ve analiz yetenekleri müthiştir. Dedikleri de hep çıkar. Bu durumu anneme sorduğumda: Annelik geleceği görmektir, der.

Annem Babaannemi Çok Düşünen Bir Beyne Sahip

Annemin sevmediği kişiler de vardır. Her annede olduğu gibi babaannemi sevmez. Sevmez ama inanılmaz saygı gösterir. Bir mutfak iki kadına dar gelir, der.

Kaynana sendromu annem için de kaçınılmaz. Ancak çoğu kaynanalar annelerden büyük olduğu için, ecel vakti hesaplamasında galip çıkan annem olur. Nitekim öyle de oldu. Bu durumu anneme sorduğumda, şu cevabı vermişti: Dünyanın en mutlu kadını Havva anamızdır; çünkü kaynanası yoktu, dedi.

Annem Annesini Sürekli Düşünen Bir Beyne Sahip

Kaynana kısmına karşı tavırlar bir yana, kendi annesi konusunda çok hassastır; annesine kendisi söyler, başkalarına söyletmez. Annesine gıcık olur, ama kimseye çaktırmaz. Annesini doyasıya eleştirir, ama başkasına eleştiri yapılmasına izin vermez. Bu durumu sorduğumda; Etme bulma dünyası, bugün ona, yarın bana, der.

Annem Babasını Sürekli Sayıklayan Bir Beyne Sahip

Annem kayınbabasını, kaynanasının inadına çok sever. Sever ama kendi babasını (dedemi) daha çok sever(di). Dedem rahmetli oldu; annem yıkıldı. Baba duygusunun nasıl bir şey olduğunu ben de anlıyorum. Nitekim bu sayıdaki baba yazısı da benim. Onun ne hissettiğini çok iyi anlıyorum.

Özetle, annemin beyni dünyanın en hassas ve biricik beynidir.

Onu çok seviyorum.

Anneler günün sevgi ve mutluluk dolu olsun, her günün anneler günü olsun, anneciğim!

Yorumlar

yorum

YAZAN Mehlika Sultan

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler