• Ana Sayfa  /
  • 1.Sayı   /
  • Babanın Çocuğun Gelişimine Etkisi / Babanın Çocuğun Dünyasındaki Yeri
Babanın Çocuğun Gelişimine Etkisi / Babanın Çocuğun Dünyasındaki Yeri Babanın Çocuğun Gelişimine Etkisi / Babanın Çocuğun Dünyasındaki Yeri Full view

Babanın Çocuğun Gelişimine Etkisi / Babanın Çocuğun Dünyasındaki Yeri

Babanın Çocuğun Gelişimine Etkisi / Babanın Çocuğun Dünyasındaki Yeri – Çocuğun geleceği üzerinde etki eden anne faktörüyle ilgili çok sayıda araştırma var. Annelere kıyasla babaların etkisi ile ilgili araştırmaların sayısı daha az. Ancak, az da olsa araştırmalar babaların, daha ilk 12 ayında bebeklerine gösterdikleri ilgi ve sevginin, çocuğun ileri yaşlardaki davranışlarını doğrudan etkilediğini gösteriyor.

cz

Babanın Çocuğun Gelişimine Etkisi

Journal of Child Psychology and Psychiatry’de yayımlanan bir araştırmaya göre babalar, bebeklerine ilk 12 ayında sevgi ve ilgi gösterirse bu çocuklarda ileride daha nadiren davranış bozukluğu görülüyor.

Baba ilgisinin olumlu etkisi, erkek çocuklarında daha da fazla oluyor. İngiliz bilim adamları, 192 ailenin katıldığı araştırmada, baba-bebek ilişkisini analiz etti. Bebekler bir yaşına geldiğinde, davranış gelişimleri ve durumu değerlendirildi.

Yoğun ilgi gösteren babaların çocuklarında daha az davranış sorunu görülürken, bebekle fazla ilgilenmeyen, daha çok kendisiyle meşgul olan babaların çocuklarında ise davranış sorunlarının arttığı görüldü.

Bilim adamları, ilgisiz babaların çocukların davranış bozukluğundan sorumlu olduklarına dair ellerinde bir veri bulunmadığını, ancak baba tarafından gösterilen ilginin, çocuğun davranışlarını olumlu etkilediğini belirtti.

Bilim adamları ayrıca, çocuğun bu alandaki gelişiminde ilk ayların dahi çok önemli olduğunu kaydetti.

Tavsiye Edilen Makaleler:

ÇOCUKTA FARKEDİLME SORUNU

Çocuğum Matematik Problemi Çözemiyor – Çocuğun Matematiği ve Korkularımız

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler