• Ana Sayfa  /
  • 8. Sayı   /
  • Beyin – Beynimizin Çalışması Yanlış Yorumlanmış
Beyin – Beynimizin Çalışması Yanlış Yorumlanmış beyninyanliscalismassi Full view

Beyin – Beynimizin Çalışması Yanlış Yorumlanmış

Beyin – Bilim insanları bunca zamandır beynin çalışmasını yanlış yorumladı.” Bu iddialı açıklama Londra Üniversitesi araştırmacılarından Dr. Tamar Makine’e ait. Sinir sistemiyle ilgili son bulgular, insan beyninin değişik bölgelerinin, sanılandan farklı fonksiyonları yerine getirdiğini ortaya koydu. İngiltere’de yapılan araştırmanın sonuçları, beyin kontrollü protezler için devrim niteliği taşıyor.

“Bilim insanları bunca zamandır beynin çalışmasını yanlış yorumladı.” Bu iddialı açıklama Londra Üniversitesi araştırmacılarından Dr. Tamar Makin’e ait. Makin’in üyesi olduğu uluslararası ekip, doğuştan bir eli bulunmayan deneklerin beynini inceledi.

Araştırmacılar günlük işleri yaparken beynin, eksik olan el ile bağlantılı bölgelerinin de son derece aktif olduğunu gördü.

Deneyde sadece diğer elin kullanıldığı durumlarda da bu beyin bölgelerinin aktif olduğunu gören araştırmacılar ders kitaplarının yeniden yazılması gerektiğini düşünüyor. Zira araştırma beynin farklı uzuvlar için çok farklı bölgelerini de kullanabildiğini ortaya koydu.

Araştırmada, beynin uzuvlar yerine fonksiyonlar üzerine organize olduğu savına yer verildi. Teorinin kanıtlanması beynin kendisini yeniden şekillendirme yeteneğinin sanılandan çok daha fazla olduğu anlamına gelecek. Araştırmanın, özellikle beyin kontrollü protezler konusunda çok büyük bir atılım anlamına geldiği belirtiliyor.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler