• Ana Sayfa  /
  • 3.Sayı   /
  • Çocuk ve Okuma – Çocuklarla Okumak Neden Önemlidir?
Çocuk ve Okuma – Çocuklarla Okumak Neden Önemlidir? cocuk_ve_okuma Full view

Çocuk ve Okuma – Çocuklarla Okumak Neden Önemlidir?

Çocuk ve Okuma – Kendisine düzenli bir şekilde hikâye okunan çocukların, beyinlerinin kelime ile kelime görselleri arasında ilişki kurma ve hayal güçlerinin daha yüksek düzeyde tutma becerileri yönünden daha başarılı oldukları belirlendi.

HealthDay Reporter’da yayınlanan habere göre, çocuklara düzenli kitap okumanının, daha önceki çalışmalarda da ispat edildiği gibi, dil becerilerini artırdığı, hayal gücünü geliştirdiği ve farklı çözüm üretmede çocukları daha başarılı yaptığı açıklanmıştı.

The Journal Pediatrics’te yayınlanan yeni bir bulgu ise, University of Cincinnati, Children’s Hospital Medical Center’dan Dr. John Hutton ve ekibinin çalışmasına dayanıyor. Hutton, “Okumanın bir beyin inşaası olduğu”nu belirtiyor ve bunun ispatı için yaşları 3 ile 5 arasında değişen 19 çocuğa hikayeler dinletttiklerini belirtiyor. Çalışmaya aileler de katılıyor ve bu çocukların evde de kontrolleri sağlanıyor.

Çocuk ve okuma – Çalışma; kendisine hikaye okunan çocukların, akli gözlerini kullanmaları nedeniyle beyinlerinde çok daha fazla aktivite oluştuğunu ortaya koyuyor. Bu durumun bir ekran karşısında zaman geçiren küçük çocukların sağlıklı beyin gelişimleri açısından daha önemli olduğu vurgulanıyor.

The American Academy of Pediatrics kurumu da ailelere sürekli bir şekilde, özellikle okul öncesi çocuklara, doğumla birlikte kitap okunmasını tavsiye etmişti. Bu konuda daha detaylı bilgi için Mega Beyin Dergisinin 2. Sayısında yer alan “Kitap Kurdu Nasıl yetişir?” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler