• Ana Sayfa  /
  • 1.Sayı   /
  • Çocuklar ve Hareket – İlkokul Yaşındakilerde Hareket Eksikliği
Çocuklar ve Hareket – İlkokul Yaşındakilerde Hareket Eksikliği cocuklar_ve_hareket Full view

Çocuklar ve Hareket – İlkokul Yaşındakilerde Hareket Eksikliği

Çocuklar ve hareket – Araştırma PLoS One dergisinde yayımlandı. Bilim insanlarına göre ileriki yaşlarda oluşabilecek hastalıkları önlemek için ilkokul öğrencilerine acilen birden çok aktivite sağlanmalı. Strathclyde ve Newcastle Üniversite’lerindeki araştırmacılar bazı sekiz ile on yaş arası çocukların günün sadece 20 dakikasını hareketli geçirdiklerini söyledi.

Araştırma erkek çocukların kızlardan daha çok hareket ettiğini öne sürüyor. Bilim insanları çocukların fiziksel aktivite oranlarını hesaplamak için 508 ilkokul çocuğuna gelişmiş pedometreler verdi. Bu deney sonucunda, çocukların uyanık oldukları zamanın sadece % 4’ünü, yani 20 dakika civarını ortayla yoğun arası hareket ederek geçirdikleri ortaya çıktı. Araştırmacılar çocukların günde 60 dakika hareket içeren aktiviteler yapmalarını önerdi.

Çocuklar ve hareket – Araştırmacılar ailelerin çocuklarını spor yapmaya teşvik etmeleri gerektiğini, fakat okulların da bu konuda önemli sorumlulukları olduğunu açıkladı. Dr. Pearce’a göre çoğu kız spor yapmayı havalı bulmuyor. BBC’ye yaptığı açıklamada Pearce, “kız çocuklarına şu anki imkânlardan daha çok imkân sunarak ve medya aracılığıyla onları cesaretlendirebilecek uygun bayanları örnek almalarını sağlayarak, kız çocukları erkenden egzersiz yapmaya teşvik etmek gerektiğini” söyledi.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler