Doğa ve İnsan – Doğadan Uzaklaşmak Gözü Bozuyor doga_ve_insan Full view

Doğa ve İnsan – Doğadan Uzaklaşmak Gözü Bozuyor

Doğa ve İnsan – Sonuçları Ophthalmology dergisinde ve http://bilimgenc.tubitak.gov.tr’ de yayınlanan bir makaleye göre, bilim insanları 2050 yılında dünya nüfusunun yarısının uzağı görme problemi (miyop) yaşayacağını, onda birinin ise yüksek dereceli miyop nedeniyle kör olma riskiyle karşı karşıya olduğunu öngörüyor.

Doğa ve İnsan – Göze gelen ışığın, sinir hücreleri tarafından algılanıp beyne iletildiği retina üzerine doğru şekilde odaklanamaması, yakını ve uzağı görmeyle ilgili ortaya çıkan görme problemlerinin başlıca nedeni.

Bu göz kusurlarından miyop, özellikle yüksek dereceli olması durumunda, göz merceğinde yol açtığı problemler nedeniyle kalıcı görme kayıplarına sebep olabiliyor.

Yapılan son araştırmada, 2000 yılında dünya genelinde 1,4 milyar olan miyoplu insan sayısının hızlı bir artışla 2050 yılında 4,8 milyara çıkabileceği öngörülüyor.

Yani günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık %30’u uzağı görmeyle ilgili problemler yaşarken, bu oranın 2050’de %50’ye ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Doğa ve insan ayrılmaz ikilidir; gözünüze, “gözünüz gibi” bakın.

Yorumlar

yorum

YAZAN Bestami Çiftçi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.