• Ana Sayfa  /
  • 4.Sayı   /
  • Dövmelerin Psikoloji Üzerindeki Etkisi – Dövmeli Kişiler Daha Asabi
Dövmelerin Psikoloji Üzerindeki Etkisi – Dövmeli Kişiler Daha Asabi Dövmelerin Psikoloji Üzerindeki Etkisi – Dövmeli Kişiler Daha Asabi Full view

Dövmelerin Psikoloji Üzerindeki Etkisi – Dövmeli Kişiler Daha Asabi

Dövmelerin Psikoloji Üzerindeki Etkisi / Dövmeli Kişiler Daha Asabi – Times gazetesinde yer alan bir araştırmada, vücudunda dövme olan insanların toplumun geri kalanına kıyasla daha sinirli bir yapıya sahip oldukları iddia edildi. İngiliz sosyal bilimciler tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Body Image dergisinde yayımlandı.

trigliserit balık yağı - yüksek dha balıkyağı yüksek DHA'lı

Dövmeli Kişiler Daha Asabi

bbc.com’da yayınlanan habere göre, araştırmacılar, “Toplumda dövme genel olarak daha asabi olarak etiketlenmiş mahkumlar, motosikletçiler gibi aykırı kimliklerle bağdaştırılır. Ancak bu genel geçer yargıyı kanıtlayacak pek fazla deneysel sonuç yoktu” diyor.

97’si en az bir dövme sahibi 378 Londralının katıldığı son araştırmada, deneklere “provoke edilirsem karşımdakine vurabilirim”, “Beni rahatsız eden insanların suratına onlar hakkındaki bu fikrimi söyleyebilirim” gibi önermelere ne kadar katıldıkları soruldu ve 1’den 10’a kadar puanlandırmaları istendi.

Dövmesi olanların sözlü ve fiziksel şiddet içeren bu cümlelerde “daha çok puan topladığı” görüldü.

Araştırmayı yürüten Viren Swami “Bu kişiler olumsuz bir duygusal olay yaşadıklarında, meydan okuyan bir tavırla karşılık vermeye daha yatkın. Dövme yaptırmak asi bir hareket olarak algılanıyor. Daha genel anlamda dövme meydan okuma ve karşı koyma anlamına geliyor” diyor.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler