• Ana Sayfa  /
  • 4.Sayı   /
  • Duş Almak – Duşun İnsan Vücuduna İnanılmaz Terapisi
Duş Almak – Duşun İnsan Vücuduna İnanılmaz Terapisi dus_almak Full view

Duş Almak – Duşun İnsan Vücuduna İnanılmaz Terapisi

Duş almak, banyo yapmak veya yıkanmak; insanın en temel ihtiyaçlarından biridir. Doğadaki canlılar içinde yıkanmaya en muhtaç olan da insandır; kirlenen, kirleten, pislenen ve sonuçta yıkanmaya ihtiyaç duyan insandır. Diğer hayvanlar mı; insanlara bulaşmayanlar gerçekten pırıl pırıl, tertemiz. İnsanlara bulaşanlarsa insan gibi temizlenmeye ihtiyaç duyuyor. Tabiat da öyle; insanın bulaşık elinin değdiği her ortam pisleniyor; temizlenmesi gerekiyor. İnsanın elinin değmediği doğa ise bakmaya doyum olmayan manzaralar haline geliyor.

Bebekler yıkanmaya bayılır; ancak yaş büyüdükçe…

Bebekler yıkanmaya bayılırlar. Ara sıra göz yanması nedeniyle banyodan ürkme ve kaçma söz konusu olsa da, genellikle bebeklikten büyümeye doğru, yıkanma isteğimizde negative bir ilişki söz konusudur. Büyüdükçe yıkanmaktan uzaklaşırken, bebekken “bici bici” yapmaya bayılırız; bir de küvette yüzen oyuncak ördekleriniz varsa!

Duş almak genellikle yıkanmaktan farklı algılansa da, son elli yıldan beridir banyolarımızda yer alan “duş” kabini ve “duş” aletleri nedeniyle deyim duş almak olarak kaldı; belki biraz da İngilizceden tercüme…. Duş almanın ve yıkanmanın mekanları arasında Türk Hamamı kavramı dünya literatüründe  önemli bir yere sahiptir. Gençliğimde, İstanbul’un meşhur Cağaloğlu Hamamında, merakından ve buranın şöhretinden duş alan yüzlerce turist görmüştüm.

Güne duşla başlamak!

Duş alarak başlanılan bir gün benim için paha biçilmezdir. Yine gençlik yıllarımda, gazetelerde, soğuk su ile duş almanın insanı daha dinçleştirdiğini okuyup, her gün soğuk su ile hem de kış aylarında, karlı, buzlu havalarda duş aldığımı hatırlıyorum. Sonuç; haftalarca yatakta yatan gripal enfeksiyon hastası olmak tabi… Ben, bu durumda hasta olsam da aslında bu söylediğim bir gerçekti. Beni hasta eden vücudumun bu tür sıra dışı uygulamalara alışık olmamasıydı.

Bilim insanları, on yıllar boyunca soğuk bir duşun vücuda faydalı olduğundan söz ettiler. Gerçekten de yapılan bir çalışmada soğuk su ile duş alan bir grubun zinde, kendi gerçekliğini kurtarmış bir duruş sergilediği görülmüşken, kontrol grup olarak ele alının ve soğuk su ile duş almayan diğer grupta bir değişim olmadığı belirlenmiştir.

İşte, burada size soğuk su ile duş almanın bir kaç yararını açıklıyorum:

1-)  İltihap ve şişliklerin inmesine sebep olur.

Avustralya’lı bilimci Dr. Ned Brophy yaptığı medical çalışmalarda, soğuk su duşu almanın kan dolaşımını kolaylaştırdığını, bunun da vücuttaki iltihap ve şişkinliklere iyi geldiğini belirtmiştir.

2-) Soğuk su iyi bir uyarıcıdır.

Vücudun soğuk su yoluyla harekete geçirilmesi, daha fazla oksijen alımına, daha fazla oksijen alımı ise beyinde daha fazla kan sirkülasyonuna sebep olduğundan, vücudumuz büyük bir uyarıcılar mekanı haline gelmektedir.

 3-) İyi bir yağ yakıcıdır.

Vücudunuzdaki yağlar soğuk su duşuyla erir mi? Evet, bal gibi erir. Çünkü soğuk su sizin metabolizmanızı hareketlendirir. Bu da yağ yakar.

4-) Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Soğuk su duşu, vücudumuzun farklı olana verdiği tepkileri düzenlemede önemli bir rolü vardır.Bizi hasta eden farklılıkların absorbe edilmesi için  muhtemel farklılıklara karşı soğuk su duşu ile alışmak bizim bağışıklığımızı güçlendirip, hasta olma riskini minimize edebilir.

5-) İradeyi güçlendirir.

İnsan iradesi, vücudumun diğer kasları gibidir. Nasıl ki kol veya bacak kaslarını geliştirmek için antreman yapıyoruz, irade kaslarımızı geliştirmek için de soğuk su duşuna başvurmak gerekir.

Positif Psikolojinin babası sayılan Martin Seligman, 8. sınıf öğrencileri üzerinde yaptığı bir deneyde, iradenin IQ üzerinde önemli etkilerini gözlemlemiştir. İradesi güçlü çocukların daha zeki olduklarını belirlemiştir. IQ üzerinde etkili olan sadece soğuk sudur, demek istemiyorum; önemli bir etken olduğunu belirtmek istiyorum.

Kaynaklar:

www.benjaminfishel.com

www.sas.upenn.edu

www.apa.org

www.sciencedirect.com

Yorumlar

yorum

YAZAN Ömer Taha

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler