• Ana Sayfa  /
  • 3.Sayı   /
  • Düşünce ve Müzik – Sevdiğiniz Tür Düşünce Yapınızı Yansıtıyor
Düşünce ve Müzik – Sevdiğiniz Tür Düşünce Yapınızı Yansıtıyor düşünme ve müzik Full view

Düşünce ve Müzik – Sevdiğiniz Tür Düşünce Yapınızı Yansıtıyor

Düşünce ve Müzik – Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre düşünce ve müzik arasında bir ilişki var. Kişinin müzik zevki düşünce şeklinin ne olduğu konusunda ipuçları taşıyor.

Plos One dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, empati besleyen insanlar daha yumuşak, daha hafif müzikleri tercih ediyor. Etraflarındaki dünyayı çeşitli kalıplarla analiz etmeye çalışan sistematik insanlarsa, punk, heavy metal ve daha karmaşık müziklerden hoşlanıyor.

Araştırmacılar, yürüttükleri çalışmanın müzik endüstrisi üzerinde etkili olabileceğini belirtiyor. Müzik tercihleriyle ilgili araştırma için 4.000 kişi toplandı ve çeşitli deneylere tabi tutuldu. Deneklere önce, “empati besleyen” mi, “sistematik” mi olduklarını saptamak amacıyla, kişisel sorular soruldu. Daha sonra deneklere 26 değişik türde 50 kısa müzik parçası dinletildi ve her parçaya 1 ile 10 arasında puan vermeleri istendi.

Empati yönelimli insanların ritim ve blues, hafif roack ve folk müziğine eğilim gösterdiği görüldü. Bu grubun Jeff Buckley’in yorumuyla (Leonard Cohen şarkısı) Hallelujah ve Norah Jones’un Come away with me adlı parçası gibi müzikleri yeğlediği görüldü. 

Araştırmacılar daha da derine indikçe, belli bir türün içinde tercih edilen müzikler arasında da, yoğunluk ve üslup bakımından değişiklik görüldüğünü saptadı. Cambridge Üniversitesi’nden doktora öğrencisi David Greenberg, bu bulguların müzik endüstrisi tarafından kullanılabileceğini belirtiyor.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler