• Ana Sayfa  /
  • 2.Sayı   /
  • Düşünme ve Beyin – Güzel Gören Güzel Düşünür
Düşünme ve Beyin – Güzel Gören Güzel Düşünür dusunme_ve_beyin Full view

Düşünme ve Beyin – Güzel Gören Güzel Düşünür

Düşünme ve Beyin – Olumlu düşünmek ve motivasyonu yükseltmek için söylenen “Bardağın dolu tarafını görmek” deyiminin haklılığı, bilimsel olarak da ispatlandı.

ABD’de, Harvard, Chapman, Drexel ve Northwestern üniversiteleri tarafından yürütülen çalışmada iyimser kişilerin, kötümser kişilere göre çok daha sağlıklı bir kalbe sahip oldukları ortaya çıktı. 52 ila 84 yaş arası 5 bin 100’den fazla kişinin katıldığı araştırmada, yaş, egzersiz yapma, sigara kullanımı, beslenme şekli, vücut kitle endeksi, kandaki şeker oranı ve yüksek tansiyon gibi sağlık kriterleri de dikkate alındı.

2002-2004 arasında yürütülen çalışmada iyimserlerin sağlık durumunun diğerlerine oranla yüzde 50 ila 76 oranında daha iyi olduğu sonucuna varıldı.

Düşünme ve Beyin – Araştırmayı yöneten Illinois Üniversitesi’nde görevli bilim insanı Rosalba Hernandez, “Yüksek seviyede iyimser bir ruh haline sahip olan bireylerin iyi bir kalp sağlığına sahip olma şansı kötümserlere göre iki kat daha fazla” dedi.

Hernandez çalışmanın en dikkat çekici ayrıntılarından birinin de kalp sağlığı ve iyimserlik arasındaki bağlantının farklı sosyal gruplar arasında değişmemesi olarak açıklıyor.

Biz de bu haberi şöyle tamamlayalım: Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler