• Ana Sayfa  /
  • 2.Sayı   /
  • Erkeklik – Erkekler Yol Sormayı Gurur Meselesi Yapıyor
Erkeklik – Erkekler Yol Sormayı Gurur Meselesi Yapıyor erkeklik Full view

Erkeklik – Erkekler Yol Sormayı Gurur Meselesi Yapıyor

Erkeklik – Uzmanlara göre çiftlerin otomobille çıktıkları yolculuklarda, direksiyon başındaki erkeklerin yol sormayı ısrarla reddetmesi, “körü körüne paniğe kapılmalarından” kaynaklanıyor.

İngiltere’de yayınlanan TELEGRAPH gazetesinin haberine göre, “Doğal navigasyon” konusunda uzman olan araştırmacı TristanGooley, kocalarıyla seyahat eden kadınların sık karşılaştığı bir sorun olan bu durumun aslında inatçılıkla ilgili olmadığını söylüyor.

Gooley, kadınların hedefe ulaşmak için mümkün olan her kaynaktan faydalandığını, erkeklerinse, yanıldıklarını fark etseler dahi, harita veya yol tarifi gibi kendilerine ait olan bir “sistem”e sıkı sıkıya bağlı kaldığını söylüyor.

Gooley’e göre direksiyon başında oturan erkek, “kendi sistemlerinin işe yaramadığıyla yüzleşmek istemediğinden ötürü telaşa kapılıyor ve durumun gerçekliğinden kaçınmak için “gaz pedalını köklüyor”.

Erkeklik – Öte yandan, Gooley, kendi verdiği eğitimlerin ardından; güneşin, ayın ve yıldızların konumu gibi ipuçlarından kadın ve erkeklerin nasıl yararlandığını ayrı ayrı inceledi.

Örneğin bir evin arkasında güneşin görüldüğü bir resme bakan erkekler, güneşin doğduğunu mu yoksa battığını mı anlayamazken kadınlar, evin ışıklarının açık olmasına bakarak güneşin battığını anladı. Erkeklerin kendilerine öğretilen yöntemlerin dışına çıkmak istemediğini gözlemleyen Gooley, kadınlarınsa, öğretilenlere “boşver” diyerek kendi çıkarımlarına güvendiklerini söylüyor.

Gooley, vardığı sonuçları şu sözlerle özetliyor: “Kadınlar, sistemlere pek güven duymuyor. Erkekler ise işe yaramasa bile bir sisteme göre hareket etmeyi seviyor.”

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler