Fast Food Kültüründen Çocuklarınızı Koruyun fast_food Full view

Fast Food Kültüründen Çocuklarınızı Koruyun

Fast Food – Çalışmalar, daha çok hazır yiyeceklerle beslenen çocukların IQ gelişimlerinin, taze pişirilmiş yiyeceklerle beslenen çocuklara göre daha düşük seyrettiğini gözler önüne seriyor.

www.turkishny.com sitesinin haberine göre, Londra Üniversitesi’nin yaşları üç ila beş arasında değişen 4000 çocuğu karşılaştırdıkları akademik çalışmasında, hazır yiyecek ve taze pişirilmiş yiyeceklerin çocuklar üzerindeki etkileri araştırıldı.

Sosyo ekonomik çevrelerdeki beslenme farklılıklarını da inceleyen araştırma sonucunda, sosyo ekonomik düzeyi düşük ailelerin çocuklarına taze sebzelerle yapılmış yemekler pişirmeye vakit bulamadığını, sosyo ekonomik düzeyi yüksek olan ailelerin ise çocuklarını taze pişirilmiş yiyeceklerle besledikleri sonucuna ulaşıldı.

Hazır yiyeceklerle beslenen çocuklar öğrenim hayatlarında da başarısız oluyorlar. Bu sebeple düşük sosyo ekonomik çevrelerin çocuklarını göndermeyi tercih ettiği okullar, çocukların evdeki beslenme şekillerini dengelemek adına okulda verdikleri yiyeceklerin kalitesine daha da dikkat etmeli.

Avustralya’da yapılan bir araştırma da sağlıklı beslenen çocukların başarısının arttığı, sağlıksız beslenen çocuklarınsa ileride daha az başarılı olduklarını ortaya koydu.

Adelaide Üniversitesi’nin yaptığı araştırma sonuçlarına göre, sağlıksız beslenen çocukların 8 yaşına geldiklerinde yaşıtlarına oranla 2 puan daha düşük IQ’ya sahip oldukları anlaşıldı. Journal of Epidemiology & Community Health’te yayınlanan bir Amerikan araştırması da üç yaşından itibaren pizza, cips, kurabiye gibi yiyeceklerle beslenen çocukları beş yıl sonra tekrar incelediklerinde yaşıtlarına göre bu çocukların IQ düzeylerinin 5 puan geride olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar çocukluk çağında fast food gibi sağlıksız beslenmenin beyin gelişimini engellediği için, ileride beslenme düzenin düzeltilmesinin de bir faydasının olmadığını belirttiler.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler