• Ana Sayfa  /
  • 4.Sayı   /
  • Halüsinasyon – Halüsinasyonların nedeni Beyindeki Kısa kıvrımlar mı?
Halüsinasyon – Halüsinasyonların nedeni Beyindeki Kısa kıvrımlar mı? halusinasyon Full view

Halüsinasyon – Halüsinasyonların nedeni Beyindeki Kısa kıvrımlar mı?

Halüsinasyon – Bilim insanları, beyin yarım küresi ön kısmında bulunan bir kıvrımın şizofreni hastalarında halüsinasyonlara neden olduğunu saptadı. Bu kıvrımın tespit edildiği bölüm halüsinasyon gören hastalarda daha kısa. Beynin bu kısmı gerçek algılar ile hayali algıları ayırmada büyük bir rol oynuyor.

BBC.COM’un Nature Communications adlı bilimsel dergiden aktardığı habere göre, 153 kişi üzerinde yapılan araştırmanın şizofreninin erken teşhisinde yararlı olabileceği düşünülüyor.

PCS (paracingulate sulcus) ismi verilen beyin kıvrımının şekli, kişiye göre farklılık gösteriyor. Araştırmaya göre, insan beynindeki bu kıvrım doğumdan hemen önce oluşuyor.

Cambridge Üniversitesi’nden beyin ve sinir uzmanı Dr. Jon Simons: ”Beynin gelişimi birey yaşadığı sürece, devam ediyor, fakat beyindeki PCS’nin belirginliği çok daha erken bir dönemde saptanabilir. Bu beyin kıvrımının kısalığı kişinin gelecekteki hayatında halüsinasyonlar görme yatkınlığını belirliyor” diyor.

Eğer beyin kıvrımındaki farklılık diğer belirtilerin başlangıcından önce saptanırsa, halüsinasyon görme riski taşıyan kişilere ihtiyaç duydukları desteğin sağlanabileceği umuluyor.

Dr. Simons, şizofreninin karmaşık bir hastalık olduğunu söylüyor. Halüsinasyon hastalığın ana belirtilerinden biri olsa da, bazı hastalarda belirli aşamalarda düşünce bozukluğu görülebiliyor.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler