• Ana Sayfa  /
  • 6. Sayı   /
  • Hızlı Oku Hızlı Düşün, Beynin Genç ve Dinamik Kalsın
Hızlı Oku Hızlı Düşün, Beynin Genç ve Dinamik Kalsın beyin ve kitap Full view

Hızlı Oku Hızlı Düşün, Beynin Genç ve Dinamik Kalsın

Hızlı Oku – Hızlı okuma kendine göre bir Sizi bilmem, ama “Hızlı okumak” deyince benim içim bir hoş oluyor.  Okunacak o kadar çok kitap, dergi, gazete vb. var ki, bunlarla nasıl baş edebileceğimi hep düşünmüşümdür. Bu yayınların hangisini ne zaman, nerede, nasıl bitirebileceğime dair umutlarım çoğu zaman tükenmiştir. Okuma sevdası çekenler beni iyi anlayacaktır; aradığımız sadece bir mucizeydi. Sonunda bu mucizenin kendimizde olduğunu fark ettim.

Kitap kurtları! Bu yazı size göre…

Sahiden de odaklanma sorunlarıyla boğuşarak dakikada ortalama 150 kelime okuyan insanların Mega Hızlı Okuma eğitimine gittikten sonra okuma hızlarını en az ikiye katladıklarını görmüştüm. Daha hızlı okuyanlar da vardı; dakikada 800 kelimeye çıkanlar, hatta 1000 kelime diyenlere hayran oluyordum.  Bu nasıl mümkün olurdu?

Bir ara, TV şov programlarında, “mucize üstü 10” diyebileceğimiz türden şovlarla, dakikada bir kitabı devirdiğini söyleyen parmak kadar çocukları yalanlarına alet edenleri görünce hızlı okumanın bir para kazanma tuzağı olduğuna kanaat getirmiştim. Hızlı okumaya karşı inancımı yitirmiştim. Haydi 500, bilemediniz 1000 kelime normal olabilirdi, ama bir kitabı bir dakikada bitirmek “yalan üstü 10” idi. Ben hızlı okumaya karşı tüm inançlarını kaybetmiş, eski geleneksel okumasına razı olmaktan başka çaresi olmayan bir kişi haline tekrar dönmüştüm.

Melik Duyar

Mega Hafıza’ nın Mega Hızlı Okuma Setini incelediğimde ve Melik Duyar’dan hızlı okuma hakkındaki sırları öğrendikten sonra tekrar umutlanmıştım. Tamamen insan biyolojisine, pedagojisine ve androgojisine uyumlu olarak hızlı okumaya dair gerçekler aklıma yatmıştı. Bir insan, dakikada okusa okusa en fazla 1300 kelimeye kadar okuyabilirdi. Çünkü okumanın amacı anlamaktır.

Anlaşılmayan bir kitabı neden okuyayım? Anlamayı bir kenara bırakarak hızlı okuyacağım diyerek sayfalar hızla çevrilmez ki. Kimi kandırıyorum? Kaldı ki, elle çevirmek bile dakikalar alacaktır. Bu kadar becerikli olan insanlar neden Hızlı Okuma Derneği’nin sponsorluğunda yürütülen MEMORIAD Türkiye ve Dünya Hızlı Okuma Şampiyonasına katılmıyorlar acaba? Bu yalan ve dolanlarla insanları para tuzaklarına düşürmekle bu insanlar hangi amacı güdüyorlar, şaşırıyorum doğrusu.

Evelyn Wood  ve Takistoskopi

İş kadını ve eğitimci Evelyn Wood beyin ve hızlı okuma alanında araştırmalarıyla ünlü bir isimdi. 1950’li yıllarda çok sayıda deney yaparak beynin hızlı düşünme alışkanlığı kazanması için gözümüzün de hızlı hareket ettirilmesi gerektiğini, daha çok nesne gördüğümüzde daha çok ve daha hızlı düşüneceğimizi belirtmişti. Açtığı hızlı okuma kurslarına o dönemler çok sayıda insan katıldı ve gerçekten faydasını gördüler. ABD Başkanlarından John. F. Kennedy, Richard Nixon ve Jimmy Carter onun öğrencisi oldular.  Wood bununla da kalmadı, savaş uçakları kullanan pilotlar için 2. Dünya savaşında hızlı görme ve hızlı algılama becerilerini geliştirmeleri için “Tachistoscope” (Takistoskopi) tekniğini icat etti.

Wood’a göre, beynin düşünme sınırları bilinmediği için, düşünme hızına yetişebilen duyularımızın bu hızı kamçıladığını belirtiyordu. Wood’un temel tezi şuydu; beynimiz imajlarla düşünüyor. Biz bir kelimeyi gördüğümüzde o kelimeyi oluşturan harfleri değil, o kelimenin hatırlattığı resmi beynimizde canlandırıyoruz. Dolayısıyla metni okurken,  kelimeleri görmek yerine onların imajlarını düşündüğümüzde okuma hızımız kat be kat artacaktır. Yani bir sayfayı kelimelerden oluşmuş olarak değil, resimlerden oluşmuş olarak görmeye başlamak; işte hızlı okuma ve hızlı anlamanın en ideal yoludur.

George Stancliffe

Çocuklar yetişkinlerden daha hızlı okuma eğilimi taşımaktadırlar. Çünkü gelişime açıktırlar, hayal dünyaları daha geniştir, engelsiz düşünme becerileri oldukça tazedir. Yetişkinlerin, yanlış alışkanlıkları ve yanlış tutumları başta olmak üzere, öğrenme engelleri oldukça fazladır.

Bazı araştırmalar, hızlı okuyan çocukların hızlı okuyamayanlara göre daha az davranışsal problemler yaşadıklarını göstermektedir. Amerikan Hızlı Okuma Projesinin direktörü George Stancliffe, hızlı okuma tekniklerini öğrenen çocukların ADD, ADHD ve Dyslexia gibi hasatlıklara yakalanma risklerinin hemen hemen sıfır olduğunu belirtmiştir. Bunun nedeninin hızlı okuyanların beyinlerinde normal okuyanlara göre daha fazla görsel alımlar olmakta bu da yeni snapslar oluşmasına katkı vermektedir.

Hızlı Okuma Tekniklerine Uyun

Tekniklerine uygun bir şekilde uygulanan hızlı okumanın beynin ideal düşünme becerilerine uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Hızlı okuma eğitimi almaya karar verdiğinizde size tavsiyemiz hızlı okuma hakkında kriterlere sahip olmanız ve kursların tekniklerini, hocalarını bu kriterlere göre sorgulamanızı tavsiye ederim. Bir de kendisi hızlı okumaktan habersiz insanların hızlı okuma kursu verdiklerini de dikkate alın.

Hızlı oku, hızlı anla; beynin genç kalsın! Hatta hızlı oku, çağa ayak uydur.

KAYNAKLAR

www.hizliokuma.org

www.hizliokumateknikleri.com

www.hizliokumakurslari.com

www.megaegitim.com

http://www.medicaldaily.com/science-speed-reading-benefits-and-consequences-reading-1000-pages-10-hours-316828

http://lifehacker.com/the-truth-about-speed-reading-1542508398

Yorumlar

yorum

YAZAN Bestami Çiftçi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.