• Ana Sayfa  /
  • 3.Sayı   /
  • İnternet Bağımlılığı – Kadınlar mı Erkekler mi Daha Bağımlı?
İnternet Bağımlılığı – Kadınlar mı Erkekler mi Daha Bağımlı? internet_bagimliligi Full view

İnternet Bağımlılığı – Kadınlar mı Erkekler mi Daha Bağımlı?

İnternet Bağımlılığı – Sağlık Bakanlığı, çağımızın hastalığı haline gelen internet bağımlılığını araştırdı. Bakanlık, 100 bin kişi üzerinden yaptığı araştırmada çarpıcı sonuçlara ulaştı. İnternet bağımlılık oranı kızlarda yüzde 42, erkeklerde yüzde 58 olarak belirlendi.

Türkiye’de çocuklar ve gençler arasında önemli bir sorun haline gelmeye başlayan internet bağımlılığına ilişkin olarak yapılan dev araştırma sonuçlandı. İnternet bağımlılığı oranı kentsel alanlarda ve orta gelir düzeyinde daha fazla olduğu tespit edildi. Gelir düzeyinin artıkça bağımlı olmanın da arttığının belirlendiği araştırmadan çıkan sonuçlara göre 2023 yılında bağımlılık oranı ülke genelinde yüzde 25 olacak. Sağlık Bakanlığı, 2023 yılında her dört kişiden birinin internet bağımlısı olacağının beklendiğini açıkladı.

Türkiye genelini temsil edecek şekilde kır ve kent düzeyinde 22 bin hanede 100 bin kişiyle yapılan araştırmada bilgisayar kullanabilen bütün katılımcılar içinde genel bağımlılık oranı yüzde 6.9 olarak belirlendi. Bilgisayar kullanabilme oranı tüm katılımcılar için yüzde 88 olarak belirlenirken, bilgisayar kullanabilen tüm katılımcıların içindeki bağımlı oranı yüzde 8.4’tür.

Araştırmaya göre internet bağımlılığı oranı kızlarda yüzde 42, erkeklerde yüzde 58 olarak ortaya çıkarken, internet bağımlılığı oranının kentsel alanlarda ve orta gelir düzeyinde olan kişilerde daha fazla görüldüğü öğrenildi. Ayrıca bağımlı olma oranının gelir düzeyi arttıkça daha fazla arttığı tespit edildi. Araştırma kapsamında, 2023 yılı projeksiyonuna göre bağımlılık oranı ise yüzde 24,6 düzeyinde beklendiği açıklandı.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler