• Ana Sayfa  /
  • 4.Sayı   /
  • Kahve – Bir Fincan Kahvenin Bir Ömür Hatırı olabilir!
Kahve – Bir Fincan Kahvenin Bir Ömür Hatırı olabilir! kahve Full view

Kahve – Bir Fincan Kahvenin Bir Ömür Hatırı olabilir!

Kahve – Yeni bir araştırma kahve içmenin daha uzun yaşamanızı sağlayabileceğini gösteriyor. Circulation dergisine göre, Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu’ndaki araştırmacılar bazı hastalıklar yüzünden ölümün günde üç ve beş bardak kahve içen kişilerde daha az görüleceğine inanıyor.

Araştırmacılar kafeinsiz kahvenin bile kardiovasküler ve nörolojik hastalıklar, tip 2 diyabet ve intihardan ölümü azalttığı sonucuna vardı.

Gıda bölümündeki birinci yazar olan doktora öğrencisi Ming Ding, “Kahvenin içindeki biyolojik aktif bileşikler ensülin rezistansını ve enflamasyonu azaltıyor.

Bu, araştırmanın sonuçlarını açıklayabilir. Ama bu etkileri üreten biyolojik mekanizmaları incelemek için daha çok araştırma yapılmalı” diyor.

200 bin kişinin katıldığı büyük araştırma, üç ayrı inceleme grubundan alınan sonuçlara dayanıyor. Deneklerden her biri 30 yıl içindeki her dört yıl için kahve tüketim alışkanlıkları hakkında anket doldurdu.

Araştırmacılar araştırma sürecinde 19 bin 424 kadınla 12 bin 432 erkeğin “değişik sebeplerden” öldüğünü açıkladı.

Sonuçlar, ölçülü kahve içmenin, “kardiyovasküler kalp hastalığından, intihar, diyabetik ve Parkinson gibi nörolojik hastalıklardan ölüm riskinin azaldığını” gösteriyor.

Araştırmacılar, kahve içmekle kanser arasında bağlantı bulunmadığını söylüyor. Uzmanlar, sigara ve alkol tüketimi, obezite, aktivite seviyeleri ve katılanların diyetlerini de dikkate aldı.

Besin ve epidomoloji profesörü ve ekip başkanı Frank Hu, “Bu araştırma kahveyi ölçülü bir şekilde tüketiminin hastalıklara bağlı ölüm riskini azaltıp sağlığa yararlı olduğunu gösteriyor. Bu sonuç da ‘kahveyi ölçülü tüketmek sağlıklı bir diyetin parçası olabilir’ inancını destekliyor” dedi.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler