Yedi Adımda Kendine Yardım Et kendine yardım et Full view

Yedi Adımda Kendine Yardım Et

Yedi Adımda Kendine Yardım Et – İnsanlar başkasına yardım edeceğim derken, çoğu kez kendini unutur. Oysa kendimiz de yardıma muhtacız. Önemli olan kendimize nasıl yardım edeceğimizi bilmek! İşte size bu konuda derlediğimiz ipuçları:

  • Birleştirin!

Kendine Yardım Et – Şu dünyada herkes yalnızdır. Bir ailede doğsak da, anne ve babamız, kardeşlerimiz ve akrabalarımız olsa da yine de yalnızız. Bu yalnızlıkları aşmak için her insan kendini gerçekleştirme boyutunda diğer insanlarla bir araya gelir. Yuva kurar. Dost edinir. Çocuk yapar ve onları yetiştirir. Çiçek yetiştirir. Bir araya geldiği insanlara bir şeyler verir, bir şeyler alır.

Burada kendinize yardım etmek istiyorsanız, başkalarına da verin. Verici olmak, alcı olmaktan daha üstündür.

  • Senden daha zeki insanlarla dostluk kurun!

Kendine Yardım Et – Akıllı insanların sadece kendi akıllarını değil, kendisinden daha zekilerin, daha güngörmüşlerin ve daha akıllıların da aklını kullanması bir akıllılık alametidir. İnsan kendini bilgi yönünden yetiştirmek istiyorsa, kendisinden daha bilgili olanlarla arkadaşlık yapmalı ki, yeni bir şeyler öğrensin. Daha tüccar insanlarla birlikte ticaret yaparsa, tüccar olmayı öğrenir.

O halde yapılması gereken iş ve atılması gereken motto şu olmalı: “Senden daha iyilerle arkadaşlık ve işbiriliği yap!”

  • Bir mentorunuz olsun!

Kendine Yardım Et – Her insanın hayat deneyimi daha fazla insanlardan öğreneceği çok şey vardır. Hayatın bazı kritik yıllarında buna çok ihtiyacımız olur. Sözgelimi iş kurarken, ev alırken, eş seçerken veya raylarda ilerleyen hayat treninizle makas değiştirirken…

İşte biz buna mentorlük diyoruz. Kültürümüzdeki karşılığı “akıl hocalığı” Herkesin az veya çok, zaman zaman veya ara sıra hatta sık sık, konuyla ilgili bir akıl hocasına ihtiyacı vardır. Hiç gurura gerek yok! Hayatınızı kolaylaştırmak için mentorleriniz olsun. Ne demişler atalarımız: “Danışan dağları aşmış, mentorü olmayan yolları şaşmış!”

  • Etkileyici olun!

Kendine Yardım Et – Etkileyici olmaktan kastettiğimiz şey, yapmacık, sun’i davranışlarla insanlara bir tarzda görünmek değildir. Aklıyla, kalbiyle, bilişsel ve duyuşsal özellikleriyle insanlar üzerinde iz bırakabilmektir. İletişim iz bırakmaktır.

  • Başkalarının başarılarını da kutlayın!

Kendine Yardım Et – Bu dünyada sadece siz yaşamıyorsunuz; birlikte yaşadığınız ve hayatınızla ilişkili olan insanları da düşünmek, onların katılmadığınız düşünceleri kadar, katılmadığınız duygularına da saygı duyun.  Bunun için alkışlanacak hareketleri, kutlanacak davranışları geciktirmeden yapın. Bu size masraf getirmez. Bir arkadaşınızı başarısından dolayı tebrik etseniz diliniz mi eskir? Hayır; tam tersine onun motive olması demek, size davranışlarında daha farklı yaklaşması demektir. Burada kıskançlık nedeniyle pasif kalındığında, benzer davranışla siz de ileride karşılaşabilirsiniz. Çevrenizde başkalarını tebrik eden, alkışlayan onların başarılarını öven isnanlar görürsünüz. Bu gayet insani bir davranıştır; skın ha, bu insanları yalaka gibi yaftalamayın. Siz de onlar gibi insanları kutlayıcı ve kucaklayıcı olun.

  • Pozitif duygular yayın!

Kendine Yardım Et – Olumlu bir insan olmak için pozitif düşünmek gerekir. Her şeyin iyi yönüne bakmak ve güzel anlamlar çıkarmak pozitif insan olmanın yollarından biridir. Hz. Musa yolda arkadaşlarıyla yürürken, ölmüş bir hayvanın kokan cesedine dikkat çeken arkadaşlarının aksine, o, bembeya dizi dizi dişlerin varlığına dikkat çekerek, arkadaşlarına nasıl bakılması gerektiğini gösretrmişti.

Güzl görmek zordur; her şeyin iyi tarafında bakmak zordur. Ancak bu başarılırsa gerçekten harika bir model olursunuz. Bir bahçeye girseniz, ağaçların dibine düşen ve kokmaya yüz tutmuş çürük meyvelerle mi uğraşırsınız, oksa dallarında asılmış mis kokulu meyvelere mi dikkat çekersiniz?  Pozitif insan çürümüzş ve kokmuş metvelerle değil, mis kokulu meyvelerle ilegilenir. Peki toplum bahçesindeki insanlardan hangilieyle lgileniyorsunuz?

  • Motivasyonunuz bol olsun!

Kendine Yardım Et – Bir şeyi şiddetle arzulamadıkça onu elde etmek zordur. Şiddetle arzu etmek bir tür duadır ve kim isterse Allah ona verir. İstemenin sırrı ona asılmaktır. Ne kadar istek o kadar köfte! Tamam, istemek de yeterli değil; şu sebepler dünyasında istediğinizi elde etmenin yollarında yürümek gerekir. Bu yürüyüşün enerjisi ise işte o motivasyondur.

Yorumlar

yorum

YAZAN Sergen Sazak

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler