• Ana Sayfa  /
  • 2.Sayı   /
  • Kız Çocuğu – Kız Çocuklarına Nasıl Hitap Etmeli?
Kız Çocuğu – Kız Çocuklarına Nasıl Hitap Etmeli? kiz_cocugu Full view

Kız Çocuğu – Kız Çocuklarına Nasıl Hitap Etmeli?

Kız Çocuğu – Obezler üzerine yapılan bir araştırmaya göre, küçüklüklerinde “Tombiş”, “Şişman”, “Balık etlim” şeklinde “şişmanlığı” çağrıştıran hitaplarda bulunulan küçük kızların yetişkinliğinin ilk yıllarında obez olma eğilimi gösterdikleri ortaya konuldu.

Reuters Health’in New York mahreçli haberine göre, küçük kızların bu tür etiketlenmeleri onların daha sağlıksız olmalarına neden olmakta.

JAMA Pediatrics Online’nın Nisan 28, 2014 sayısında yayınlanan ve Kaliforniya Üniversitesinden ( Los Angeles) Araştırmacı Janet Tomiyama’nın makalesi bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var dese de, yaptığı bu araştırmada kız çocuklarına “çok şişmansın!” denildiğinde obez olma riskinin büyük olduğunu belirtmiş.

Araştırmacı Tomiyama, bu çalışmasında 10 yaşındaki kız çocuklarına yapılan bu tarz söylemleri denek grubu üzerinden 9 yıl izlemiş. 19 yaşına geldiklerinde 2000 genç kıza bu soruyu sormuş; “ 10 yaşından sonraki yıllarda, ailenden birileri, baban, annen, kardeşlerin, arkadaşların veya öğretmenlerinden biri ve daha fazlası senin çok şişman olduğunu ima eden söylemlerde bulundular mı?” şeklindeki soruya, söz konusu 2000 genç kızdan 1,188’i “Evet” cevabını vermişler.

Kız Çocuğu – Söz konusu bu 1,188 genç kızın Vücut Kütle indeksleri (BMI), yani ağırlık ve boy ilişkisi ölçüldüğünde, yukarıdaki soruya “Hayır” cevabını veren kızlardan daha kilolu oldukları ortaya çıkarılmış.

Araştırmanın başka boyutları da var; ancak biz şu tavsiye ile bitirelim: Siz, siz olun, küçük çocuklarınıza kilolu olduklarını ima edecek hitap tarzlarında bulunmayın!

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler