Matematik – Matematik Eğlencelidir matematik Full view

Matematik – Matematik Eğlencelidir

Matematik bize hissettirildiği gibi, sınavlar dışında hiçbir işe yaramayan, korkulması gereken bir takım rakamlar ve işlemler toplamı değil. Hayatı baştan sona donatan ve korkmak yerine merak ve ilgiyle yaklaşmamız, düşünmemiz gereken çok önemli bir alan.

Ekonomi ile Matematik arasındaki ironik bağ vardır.  Le Monde’da Maryline Baumard tarafından kaleme alınan bir yazıda; “Bir ülkedeki insanların matematik seviyesi ile o ülkenin ekonomik göstergeleri arasında ters orantılı bir ilişki var.”

Bağlantıyı bulan, Michel Vigier, matematik profesörü ve “l’Association pour la Prevention de l’lnnl.!.merisme” (API) (Sayamamayı/ Hesaplayamamayı ünleme Derneği)’nin kurucu başkanı.

OECD’nin P I M C / Ekim 2013 verilerine göre, Japonya, Finlandiya, İsveç, Norveç ve Almanya matematik becerilerinde çok iyiler ve işsizi i k oranları yüzde 10’un altında.

Aynı veri setinde sonlarda yer alan yani dört işlem ve kesir hesapları gibi matematiksel hususlarda daha zayıf oldukları görülen ispanya, ltalya, İrlanda ve Fransa’da işsizlik oranı daha yüksek. Michel Vigier bağlantının net bir ispatını yapmış değil ama verileri çalışılan 23 OECD ülkesinden yirmisinde bu paralellik söz konusu.

Eh, İsveç ya da Norveç dediğimizde, Finlandiya dendiğinde aklımıza gelen yaşam kalitesi ile İspanya’daki yüzde elli seviyesini aşan genç işsizliği arasındaki zıtlıkta belli ki rakamlara olan ilginin de payı var.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler