• Ana Sayfa  /
  • 7. Sayı   /
  • Okul Seçimi – İyi Bir Okul Seçimi nasıl yapılır?
Okul Seçimi – İyi Bir Okul Seçimi nasıl yapılır? okul seçimi - okul secimi Full view

Okul Seçimi Aileler İçin Önemli

Okul Seçimi – İyi Bir Okul Seçimi nasıl yapılır?

Okul seçimi – Bugün okul seçimi konusunu değerlendireceğiz. Çevrenizde okullar vardır; devlet veya özel fark etmez, bu okullar hakkında insanların yargıları nasıl? Mesela şöyle mi diyorlar: “Çok iyi bir okul!” “Başarılı bir okul!”, “İŞ yok bu okulda!” Buradaki yargılara baktığımızda, çok genellemeci yaklaşımlar görürüz. İyi okul ne kadar, neye göre, nasıl iyi? Veya “ne kadar kötü?”

İnsanların okul seçimi kriterleri ve değerlendirmeleri çeşit çeşittir. Kimi akademik yönden iyi derken, kimi değerler eğitiminde iyi bulabilir. Kimisi disiplin açısından bakarak değerlendirirken, kimileri öğrencilere sunduğu ilave imkanlar bakımından değerlendirir.

Okul Seçimi ve Değerlendirme Kriterleri

Gerçekten, bir okulu iyi-kötü bağlamında değerlendirmeye tabi tutmak için değerlendricinin elinde ölçütlerin olması gerekir. Akademik veya duyuşssal çevresi nasıl? İç ve dış mekanları fiziksel olarak rahat mı? Maddi ve manevi yönlerini değerlendiren insanların niyetleri bir okulu iyi yapan veya kötü yapan yönlerini anlayıp çocuklarını ona göre yönlendirmek mi?

Şurası bir gerçektir ki, okulun bir işlevi toplumsal değerlerin nesiller boyunca geçirgenliğini ve devamlılığını sağlayacak bir ortam olmasıdır. Yani okul, geleceği kurgulayan bir yapıdır. Ayrıca, sosyal, politik, ve ekonomik açıdan mutlu bir toplum oluşmasına katkıda bulunmaktır.

Okulun sosyal işlevi körelmesin!

Okullar toplumsal çatı altında farklı yerel mahallerin kendi komşuluk ilişkilerini de imar etmelidir. Komşuluk ilişkileri kavramı ne kadar uzak kaldı bize değil mi? Ne yazık ki öyle; ancak okullar mahallerde böyle bir çatı kurmalılar. Değerli vatandaşlık eğitimi de böyle sağlanabilir. Toplum içi denetim olmazsa hırsızlık arsızlık artar. Kozmopolit yapılarda bu açıktır. O halde yapılması gereken daha fazla ailenin daha fazla insanın aynı mahalde daha fazla tanışması gerekir ki, toplumsal gözetim, toplumsal denetim sağlanabilsin. Potansiyel sorunlar görünür olmadan çözülebilsin.

Teknolojiye dikkat!

Okulların etkinliğini artırmak için teknolojiyi olumlu olarak kullanmak gerekir. Yoksa teknoloji aylak sınıfın bir eğlence aracı olmaktan öteye gidemez. Teknolojinin bir bıçak gibi; hem neştere ve hem de katil bıçağına dönüşmesi mümkün. Kimin elinde nasıl kullanılıyor teknoloji, bakmak gerekir. Okullar toplumsal açıdan toplumsal dinamikleri harekete geçirmek için teknolojiyi olumlu yönde daha fazla kullanmalıdır. Muhtarlıklar belki bu konuda daha canlı, hareketli olabilirler.

İşte iyi okul ne kadar iyi, sorusunun cevabına yaklaştık. İyi okul, bize kendimizi, ailemizi, toplumumuzu kazandıran okuldur. Okullar bu milletindir. Millet de bu okullar benimdir, demeli. “Devlet okulu” kavramı yanlıştır; okullar milletindir.  “Devlet okulu” kavramında ipotekleştirme var. Devlet sanki başkalarının devletiymiş gibi bir algı yaratıyor. Oysa tam tersine, devlet de millet de biziz.

Eğitim sadece geleceğe hazırlanmak değil; bir yaşam biçimi öğrenme sürecidir de. Gelecekte olmayacak bizlerin, şimdiyi yaşamak için, okulu “iyi” fonksiyonlarına, fabrika ayarlarına dönüştürme zamanıdır.

Kolay gelsin!

Yorumlar

yorum

YAZAN Bestami Çiftçi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler