Okumak Güzeldir – Türkiye Her Yıl Daha Çok Okuyor okumak_guzeldir Full view

Okumak Güzeldir – Türkiye Her Yıl Daha Çok Okuyor

Okumak Güzeldir – Türkiye İstatistik Kurumu, Uluslararası Standart Kitap Numarası (ISBN) İstatistikleri’ni açıkladı.

Buna göre, geçen yıl yayımlanan materyallerin sayısı önceki yıla göre yüzde 11.2 artarak, 56 bin 414’e çıktı.  En yüksek artış, yüzde 21.8 ile elektronik kitaplarda gerçekleşti. Geçen yıl yayıncılar tarafından 49 bin 148 kitap, 539 elektronik kitap, 6 bin 389 web tabanlı elektronik kitap, 103 konuşan kitap olmak üzere toplam 56 bin 414 materyal için ISBN alındı.

Söz konusu dönemde materyallerin yüzde 27.6’sı eğitim, yüzde 20.1’i yetişkin kurgu edebiyat, yüzde 19.7’si yetişkin kültür, yüzde 14.6’sı çocuk ve ilk gençlik, yüzde 12.1’i akademik, yüzde 6’sı ise inanç konulu olarak yayımlandı. Satılan kitap bandrolü sayısı da geçen yıl, bir önceki yıla kıyasla  yüzde 11.5 artarak, 384 milyon 54 bin 363 adet oldu.

Peki, bu rakamları nasıl yorumlamak gerekiyor? Türkiye’de kitap okuma oranlarının arttığının mı göstergesi?

Okumak Güzeldir – Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, “2002 yılından bu yana sektörde her yıl yüzde 12’lik bir büyüme var. Kitap değerleniyor” diyor.

Yayıncılar Birliği Metin Celal, Uluslararası Yayıncılar Birliği verilerine göre Türkiye’nin kitap okuma oranları bakımından dünyada 11’nci sırada yer aldığını söylüyor.

Celal, “Yayımlananların neredeyse yarısı eğitim kitapları. Yaptığımız araştırmalarda, Türkiye’de en çok okuyan kuşak 7-14 yaş arasındakiler.

Yorumlar

yorum

YAZAN Bestami Çiftçi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler