• Ana Sayfa  /
  • 4.Sayı   /
  • Şeker – Ah Şu şeker! Lütfen Dikkat Dengeli Olun!
Şeker – Ah Şu şeker! Lütfen Dikkat Dengeli Olun! seker Full view

Şeker – Ah Şu şeker! Lütfen Dikkat Dengeli Olun!

Şeker – San Fransisco’daki California Üniversitesi uzmanlarının yeni bir araştırmasına göre kronik metabolik hastalıkları olan çocuklarda şeker tüketimini azaltmaları durumunda on gün içinde iyileşme görülüyor.

San Francisco’daki California ve Touro Üniversiteleri’nin yaptığı ve sonuçları Obesity dergisinde yayınlanan araştırmaya göre bu çocukların kolesterol seviyelerinde ve tansiyon ölçülerinde, aldıkları kalori miktarını azaltmadan ya da kilo vermeden iyileşme kaydediliyor.

Araştırmanın başyazarı, San Francisco’daki UCSF Benioff Çocuk Hastanesi’nden pediatrik endokrinoloji uzmanı Doktor Robert Lustig, bu araştırmanın, şekerin metabolik olarak zararlı olduğunu kanıtladığını söylüyor.

Buna göre şeker sadece yüksek kalorili olduğu ya da kilo almaya yol açtığı için değil, yapısı itibarıyla zararlı bir madde.

Doktor Lustig, metabolik sendroma yol açan şekerin kötü etkilerinin yüksek kalori içeriğine ya da obeziteye neden olmasına bağlı olmadığını belirtiyor. California’daki Touro Üniversitesi Osteopati Tıp Bölümü’nden Doktor Jean-Marc Schwarz, bu bulguların son derece çarpıcı olduğunu kaydediyor. Uzman, anne babaların çocuklarının tükettiği şeker miktarını mutlaka çok yakından takip etmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Doktor Lustig, alınan kalori miktarında değişiklik olmasa bile metabotik sağlığın tüm göstergelerinde iyileşme kaydedildiğini belirtiyor. Uzman, araştırmanın, her kalorinin değerinin aynı olmadığını gösterdiğini, kalori kaynağının insan bedeninde nereye yerleşeceğini belirlediğini söylüyor.

Buna göre şekerden alınan kalori, en kötü kalori olarak değerlendiriliyor. Bunun nedeni, şekerin insülin direncine yol açarak karaciğer tarafından yağa dönüştürülmesi.  Araştırmanın gıda ve sağlık sektörleri üzerinde büyük etkisi olması bekleniyor.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler