• Ana Sayfa  /
  • 1.Sayı   /
  • Stres ve Alzheimer – Bilim Stresin Bunamaya Etkisini Araştırıyor
Stres ve Alzheimer – Bilim Stresin Bunamaya Etkisini Araştırıyor stres_ve_alzheimer Full view

Stres ve Alzheimer – Bilim Stresin Bunamaya Etkisini Araştırıyor

Stres ve alzheimer – BBC Sağlık Editörü Michelle Roberts’un haberine göre, İngiltere’de bilim insanları stresin bunamayı tetikleyip tetiklemediğini belirlemek amacıyla bir araştırma başlattı.

Alzheimer Kuruluşu tarafından desteklenen araştırmada bunama başlangıcı görülen 140 hastanın stres oranları incelenecek. Bilim insanlarına göre, hafif derecede kavrama bozukluğu olan hastaların ağır düzeyde bunama yaşama riski çok yüksek.

Bu hastalardan bazısının bunaması sabit dururken bazılarınınki de artabiliyor. Geçmiş çalışmalar, orta yaş stresinin Alzheimer’ı tetikleyebileceğini gösteriyor. İsveç’te yapılan bir çalışma kapsamında 35 yıl boyunca incelenen 1.500 kadından belirli tekrarlayan aralıklarla orta yaş stresi geçirenlerde bunama riski, geçirmeyenlerden % 65 daha yüksek olduğu saptandı.

İskoç bilim adamları da, hayvanlar üzerinde yaptıkları araştırmalara dayanarak vücudun stres esnasında salgıladığı hormonların beyin fonksiyonlarına müdahale ettiğini ortaya çıkardı.

Stres ve alzheimer konusunda Southampton Üniversitesi’nden araştırmayı yürüten Profesör Clive Holmes, “herkesin stresli dönemlerden geçtiğini, bu nedenle stresin alzheimer hastalığını tetiklemede ne gibi bir risk faktörü olduğunu araştırdıklarını” söyledi. Holmes “sevilen birinin kaybının, travmatik başka olayların, hatta ev taşımanın bile potansiyel faktörler arasında yer alabileceği” görüşünde.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler