• Ana Sayfa  /
  • 1.Sayı   /
  • Tembellik – İnsanlar Neden Gereken Davranışları Uygulamıyor?
Tembellik – İnsanlar Neden Gereken Davranışları Uygulamıyor? tembellik Full view

Tembellik – İnsanlar Neden Gereken Davranışları Uygulamıyor?

Tembellik – Yetişkin dünya nüfusunun üçte biri yeteri kadar hareket etmiyor. Sonuçları The Lancet dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bu “tembellik” yılda 5 milyon kişinin ölümüne neden oluyor.

Dünya çapındaki ölümlerin yaklaşık yüzde 10’u, hareketsiz yaşamın getirdiği hastalıklardan kaynaklanıyor. 15 yaş üstündeki her 10 kişiden 3’ü yeteri kadar hareket etmezken, 13-15 yaş aralığındaki çocukların ise beşte dördü fiziksel olarak yeterince aktif değil.

Kadınlar arasında hareketsizlik daha da fazla ve yaş ilerledikçe artış gösteriyor. Fiziksel aktivitenin farklı hastalıklarla bağlantısını ele alan ikinci bir araştırmaya göre, 2008’de kayda geçen 57 milyon ölümün 5,3 milyonu, yeterince hareket etmemekle bağlantılı.

Kalp damar hastalıklarının yüzde 6’sı, tip 2 şeker hastalığının yüzde 7’si, meme ve kalın bağırsak kanserlerinin yüzde 10’unda, hareketsiz yaşam etkili oluyor.

Tembellik – Bilim adamları, her yere arabayla gitmek, sürekli veya bilgisayar karşısında oturmak yerine insanların daha fazla hareket etmesini sağlamak için, yaya ve bisikletlilerin güvenliğinin sağlanmasını, okulda derslerinin ve halkın ücretsiz faydalanabileceği alanlarının artırılmasını tavsiye etti.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.