• Ana Sayfa  /
  • 1.Sayı   /
  • Üç Araştırma – Farklı Üç Araştırmanın Şaşırtıcı Bulguları
Üç Araştırma – Farklı Üç Araştırmanın Şaşırtıcı Bulguları uc_arastirma Full view

Üç Araştırma – Farklı Üç Araştırmanın Şaşırtıcı Bulguları

Araştırma – #1- Erkeklerle Bakteriler Arasında Nasıl bir İlişki vardır?

Üç araştırma – ABD’nin San Diego Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, erkeklerin çoğunlukta olduğu işyerlerinde daha fazla bakteri olduğunu gösterdi. Bilimciler bu durumu, erkeklerin ellerini kadınlara oranla daha nadiren yıkaması ve dişlerini daha az fırçalamalarına bağlıyorlar. Ayrıca en yoğun mikroplar ise sandalyeler ve telefonlarda olduğu belirtiliyor.

Duyurması bizden…

Araştırma – #2- IQ’ da Kızlar Bir Adım Önde  

Üç araştırma – Zekâ testlerinde kadınlar, ilk kez erkeklerin önüne geçti. İlk kez yüz yıl önce uygulanmaya başlayan IQ testlerinde bugüne dek kadınlar, erkeklerden yaklaşık beş puan geride seyretmişti. Son yıllarda aradaki farkın kapandığını söyleyen uzmanlar, 2012’de kadınların zirveyi yakaladığını söylüyorlar.

Kadınların başarısının altında ise birden fazla işi aynı anda yapma becerisi yatıyor. IQ testlerinin dünyaca ünlü otoritesi James Flynn ABC News’e yaptığı açıklamada, şunları söylüyor: “Son yüzyılda hem kadınların hem de erkeklerin IQ skorlarında ortalama 3’er puan yükselme oldu. Ancak kadınlar daha hızlı bir yükselme kaydetti. Bu modern dünyanın bir getirisi…

“Modern dünyanın karmaşıklığı beyinlerimizi değiştiriyor ve IQ’muzu yükseltiyor.”

Araştırma – #3 – Tiryaki Baba Bebeğine Zarar  

Üç araştırma – İngiltere’deki Bradford Üniversitesi’nden Dr. Julian Laubenthal ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre sigara içen babalar bebeğin DNA’sına zarar verebilir. Araştırmacılar baba adayının da anne gebe kalmadan en az üç ay önce sigarayı bırakması gerektiğini vurguluyor.

39 Yunan ve İngiliz ailenin katıldığı araştırmada, eşleri gebeyken, erkeklerin kan ve sperm örnekleri alındı. Araştırmada sigara içen babaların bebeklerinin DNA’sında değişiklikler gözlendi, sigara dumanının sperm hücrelerindeki DNA’yı bozmasının yanı sıra sigaranın yol açtığı zararların sperm yoluyla bebeğe geçebildiği sonucuna varıldı.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler