“Görsel Kelimeler / Görsel Kelime” Nedir? görsel sözcükler - görsel kelimeler - görsel kelime nedir Full view

“Görsel Kelimeler / Görsel Kelime” Nedir?

Görsel Kelimeler / Görsel Kelime Nedir – Görsel sözcük, okuma sırasında kelimenin bir resim gibi bütün olarak tanınarak algılandığı sözcüklerdir. Bu kelimeler o kadar sık görülür ki, okuyucular artık bu kelimeleri seslendirmeye çalışmak zorunda kalmayacakları bir noktaya gelirler. Onları artık bir resim gibi toptan algılarlar. Onları sadece görerek tanırlar. Kelimeleri bu seviyede algılayarak okuma daha çok okuma becerileri gelişmiş uzman okuyucular için geçerlidir.

Görsel Kelimeler ve Zihinsel Sözlük

Görsel Kelimeler ve Hızlı Okuma Geniş bir görsel kelime tabanı oluşturmak, çocukların da daha hızlı ve daha akıcı okuyucular olmasına yardımcı olur. Çocuklar bir görsel kelimede ustalaştıklarında, harf seslerini birbirine karıştırmak için artık duraklamaları gerekmez. Ve yazım kurallarını düşünmek zorunda kalmazlar. Ancak sınırlı sözcük kapasitesiyle çocukların böyle bir seviyede okuması pek mümkün değildir. Çocukların böyle bir seviyeye gelmeleri için, özellikle ilkokul döneminde sistematik olarak beyinlerindeki zihinsel sözlük kapasitesini artıracak sistematik bir okuma eğitimine tabi tutulması gerekir.

Görsel sözcükler yüksek frekanslı sözcükler olarak da adlandırır.

görsel sözcük - görsel sözcükler - mega aktif okuma

Görsel Kelimeler – Özet

Görsel Sözcük / Görsel Kelime Nedir – Görsel sözcükler, gelişmiş okuyucuların ve zihinsel sözlükleri gelişmiş öğrencilerin kelimeleri seslendirmeden anında tanıdıkları yaygın sözcüklerdir.

Kelimeleri görerek tanımak, çocukların daha hızlı, daha akıcı okuyucular olmasına yardımcı olur.

beyin eğitimi - nörobilim tabanlı eğitimler

Yorumlar

yorum

YAZAN Melik Duyar

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler