• Ana Sayfa  /
  • 5.Sayı   /
  • B-Complex Vitaminleri – Sınav Stresine Karşı En Sadık Korumalarınız
B-Complex Vitaminleri – Sınav Stresine Karşı En Sadık Korumalarınız B_compelx Full view

B-Complex Vitaminleri – Sınav Stresine Karşı En Sadık Korumalarınız

B-Complex – Sınav öncesi hafif bir heyecanın normal olmasına rağmen, bu heyecan bazı öğrencilerde had safhaya çıkmakta ve içine düşülen durum zihinsel performansı, öğrenmeyi, konsantrasyonu ve hatırlamayı negatif olarak etkilemektedir.

Bu etkilerden ve özellikle stresten korunmak için öncelikle DHA ve B-Complex vitaminleri çözüm olabilir. Bu makalede sadece B-Complex vitaminlerinin strese karşı koruma etkisi incelenecektir.

Endişeli zamanlarda oluşan stres hormonu alın lopu bölgesindeki beyin hücrelerini ciddi şekilde etkilemektedir. Beynin bu bölümü çalışan hafızanın bulunduğu bölge olup, mantık yürütme, sonuç çıkarma, planlama ve problem çözme gibi işlemlerin aktif olarak yapıldığı, ve ayrıca dikkat ve duygusallığın yönetildiği kısımdır.

Ayrıca stresli dönemlerdeki fırtınalı duygular alın korteksini etkilerken düşünmeyi güçleştirmekte ve öğrenmeyi de zorlaştırmaktadır. Bu fonksiyonların hepsi de akademik başarı için çok önemli faaliyetlerdir.

Diğer bir önemli sonuç şudur: stress, öğrenme ve hafıza gücü için çok önemli olan “B” vitaminlerinin de vücutta hızla tüketilmesine sebep olmaktadır. “B” vitaminlerinin eksikliği de öğrenilmiş olan bilgilerin hatırlanmasında zorlanmaya sebep olmaktadır.

Şüphesiz bu zincirleme etkilerin sonucunda, stres altındaki öğrenci ne kadar çok çalışmışsa çalışsın, sınavda hatırlama sorunları ve hafıza problemleri yaşamakta ve başarısız olmaktadır.

Bırakın stresi, “B” vitaminlerinin tek başına eksikliği başlı başına öğrenme ve hafıza problemleri yaratmaktadır.

Bu problemin çözülmesi için genel olarak bu dönemlerde herhangi özel birkaç “B” vitamini değil, tüm “B” vitaminlerini içeren bir B-Complex kombinasyonu kullanmanız tavsiye edilmektedir. Çünkü bazı “B” vitaminlerinin etkili olabilmesi için sinerjik olarak diğer “B” vitaminlerine de ihtiyaç vardır.

sınavda doğru seçeneği seçmek

“B-Complex” vitaminleri genel olarak suda çözündükleri için en güvenilir vitaminlerdir. Fazlası vücuttan idrar yoluyla dışarı atılmaktadır. Fazla olması problem yaratmazken, az olması ciddi problemler yaratmaktadır.

Ayrıca stresli dönemlerde aşırı bir şekilde tüketilen “B” vitaminlerinin beklenmedik bir anda ihtiyaç duyulanın altına düşme olasılığı da yüksektir.

Öğrenme yoğun olmadığınız ve stressiz olduğunuz zamanlarda dengeli bir beslenmeyle ihtiyacınız olan “B” vitaminlerini doğal olarak alabilirsiniz.

Ancak yoğun ders çalışma, öğrenme, konsantrasyon gerektiren ve sınav heyecanı vb. stresli ortamlarda “B” vitaminlerinin normalin üstünde tüketilmesi gerçeği, bu dönemlerde “B-Complex” vitaminlerinin takviye olarak alınmasını zaruri hale getirmektedir.

Bu dönemlerde dengeli beslenerek yeteri kadar “B” vitaminlerini almaya çalışmak, “B” vitaminlerini içeren besinlerden çok fazla yemekle mümkün olabilir. Ancak bu aşırı kilo almaya sebep olabilmektedir.

 —– Sponsor Bağlantı —– 

5-12 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIN KONSANTRASYONLARI İÇİN

ANZAN MEGA ARİTMETİK BEYİN EGZERSİZLERİ EĞİTİMİ

 —– Yazının Devamı —– 

Stresi azaltırken, öğrenme becerilerimizi, hafıza gücümüzü ve mantık yürütme kapasitemizi artıran B-Complex vitaminleri genel olarak şu fonksiyonlarda gelişmeler sağlamaktadır:

▪ Pozitif ruh hali,
▪ Dikkat ve uyanıklık,
▪ Hızlı düşünme,
▪ Öğrenme ve hafıza gücü,
▪ Yaratıcı düşünme,
▪ Sözel yetenek, akıcı konuşma ve akıcı okuma,
▪ Konsantrasyon ve odaklanma,
▪ Görsel berraklık,
▪ Enerjik hissetme.

Beyin için ideal olan bir “B-Complex” vitamininin aşağıda listesi verilen kombinasyonların tamamını içermesi gerekir. Oranları en yüksek olan alternatifler tercih edilmelidir.

Vitamin B1: Stresi düzenleyici bir fonksiyonsa sahiptir. Karbonhidrat ve enerji metabolizmasında koenzim olarak görev alır.

Vitamin B2 (Riboflavin): Hücrelere zarar veren serbest radikallere karşı savunmada antioksidan olarak görev alır.

Vitamin B3 (Niasin): Hücre mitokondrisinde enerji üretimini artırır.

Vitamin B4 (Kolin): Bir tür aminoasittir. B vitaminleri ile birlikte çalışır. Beyin hücrelerinde hafıza sinir taşıyıcısı olan asetilkolin sentezi için hammaddedir.

Vitamin B5 (Pantotenik Asit): Kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine ve stresin yatıştırılmasına yardımcı olmaktadır.

Vitamin B6 (Pridoksin): Vücut metabolizmasının düzenlenmesinde rol alır. Ayrıca, glikojenin glikoza dönüştürülmesinde görev alır.

Vitamin B7 (Biyotin): Embriyonun normal büyümesi için önemlidir.

Vitamin B8 (Inositol): Yoğun olarak beyin, kalp ve gözün lens tabakasında bulunan bir B grubu vitaminidir.

Vitamin B9 (Folik Asit): Normal beyin fonksiyonları için önemlidir. Zihinsel ve ruhsal sağlık için hayati önem taşır.

Vitamin B10 (PABA – Para-Aminobenzoik Asit): B complex vitaminlerinden biri olarak değerlendirilen PABA çok iyi bir antioksidandır.

Vitamin B12 (Cobalamin): Sağlıklı sinir hücrelerinin korunması ve hafıza gücü için önemlidir. DNA ve RNA üretimine yardımcı olmaktadır.

Sınav stresiyle baş edebilmek için “B-Complex” vitaminlerinin yanında, ayrıca yeteri kadar dinlenmenizi, uyumanızı, orta seviyede spor yapmanızı, yağlı derin okyanus balıkları yemenizi veya yüksek DHA oranlı balık yağı içmenizi de tavsiye ediyorum.

Yorumlar

yorum

YAZAN Melik Duyar

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler