Bakış Açısı ve Yaratıcı Düşünme Bakış Açısı ve Yaratıcı Düşünme Full view

Bakış Açısı ve Yaratıcı Düşünme

Bakış Açısı Eğitimi Yaratıcı Düşünme Tekniklerinin Temelidir.

Dâhiler ve onların ürettiği yaratıcı fikirler hakkında birçok şey okuruz, duyarız ve öğreniriz. Bizim de yaratıcı fikirler üretip üretemeyeceğimizi merak ederiz. Bazen bu becerilerin onların sahip oldukları bir Allah vergisi olduğunu düşünürüz.

Yapılan araştırmalar yeni ve yaratıcı fikirler bulmanın genetik bir özellik olmadığını ve bu yeteneğin eğitimle herkese kazandırılabileceğini gösteriyor. İşte bu nedenden dolayı birçok insan yaratıcı düşünme ve yaratıcı fikirler üretme eğitimlerine katılıyorlar.

Yaşadığımız tüm olaylar ve elde ettiğimiz tecrübeler aslında bir anlama sahip değildir. Onlara anlam kazandıran bizim bakış açımız ve yorumlarımızdır. Yaratıcı fikirler oluşturmanın temelinde ise bakış açılarımızı değiştirebilme esnekliği yatıyor. Belli bir kalıba girerek oluşturulan bakış açıları sizin başka fırsatları görmenizi veya fark etmenizi engelliyor.

bakış açısı – Yaratıcı düşünme çoğu kez ciddi bir çalışmanın ürünüdür. Yaratıcı düşünme tekniklerini öğrenmek ve kullanmaya başlamak beyninizde nöronlar arasındaki aktiviteyi artırır ve aralarındaki bağlantı sayısını çoğaltır. Beyin hücreleriniz arasındaki bağlantı sayısının artması beyninizde alternatif yollar oluşturarak farklı bakış açıları geliştirmenizi kolaylaştırır. Özet olarak fikir üretmek için yaratıcı düşünme tekniklerini ne kadar çok kullanırsanız, yaratıcılığınız da o derecede artar. Bu hergün bir müzik aleti çalmayı deneyerek müzisyen olma yolunda adım atmaya benzemektedir. Belki son uç noktaya ulaşıp bir Beethoven veya Mozart olmazsınız, ama bunu hiç denememiş bir insana göre çok daha iyi bir müzisyen olursunuz.

Bakış açısının değiştirilmesi yaratıcı fikir üretme ve yaratıcı düşünme eğitimlerinin temelini oluşturmaktadır. Bugün size baktığınız şeyin değil, bakış açınızın önemli olduğunu göstermek istiyorum. Bir şeyi anlatırken de genel yaklaşımım “Bir resim bin sözcüğe bedeldir” yaklaşımıdır. Bu anlamda izlemeniz için aşağıda kısa bir video film koydum. Sadece filmi sonuna kadar izleyin. Film bir dakikanızı alacak, ama çok şey anlattığını göreceksiniz.

İyi seyirler…

Melik Duyar
Dünya Hafıza Şampiyonu
Dünya Hafıza Olimpiyatları Başkanı
© 2014 – Melik Duyar – Mega Hafıza Ltd.

Not: Melik Duyar’ın diğer eğitimleri ve kitapları için aşağıdaki web adreslerini ziyaret edebilirsiniz;

MEGA HAFIZA – Mega Hafıza Setleri

MEGA EĞİTİM – Beyin Temelli Eğitimler

MEGA ARİTMETİK – 5 ile 12 Yaş Arası Çocuklar İçin Beyin Egzersizleri

MEGA SHOP – Mega Hafıza Online Alışveriş Sitesi

MEGA İNOVASYON – Yaratıcı Düşünme ve İnovasyon

KİŞİSEL GELİŞİM – Kişisel Gelişim Makaleleri

HIZLI OKUMA – Ücretsiz Hızlı Okuma Eğitimi

MEMORIAD – Dünya Beyin Sporları

MEGA VİTAMİN – Vitaminler, Mineraller ve Gıda Destek Ürünleri

MEGA ZEKA – Zeka Oyunları ve Zeka Oyuncakları

MEGA İNGİLİZCE – Hafıza Teknikleriyle İngilizce

Yorumlar

yorum

YAZAN Melik Duyar

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.