• Ana Sayfa  /
  • 1.Sayı   /
  • Beyin “Gel Beni Değiştir” Diyor; Haydi O Zaman!
Beyin “Gel Beni Değiştir” Diyor; Haydi O Zaman! beyin Full view

Beyin “Gel Beni Değiştir” Diyor; Haydi O Zaman!

Beyin – Science Daily’e göre Pyschiatry Research adlı, derginin 30 Ocak sayısında yer alacak akademik bir çalışma farkındalık geliştirmeye yönelik sekiz haftalık motivasyonun hafıza, benlik algısı, empati ve stres ile ilişkili bölgelerinde ciddi değişimlere neden olduğunu tespit etti.

Nörogörüntüleme Araştırma Programı’ndaki ekipten Sara Lazar, “A huzur ve fiziksel rahatlama hissi eşlik ediyor fakat yapanlar uzun zamandır bu egzersizin aynı zamanda gün içerisinde bilişsel ve psikolojik katkı sağladığı iddiasında…

Beyin çalışmasına başlamadan iki hafta önce ve sekiz hafta yaptıktan sonra, 16 kişinin yapılarıyla ilgili görüntüleri çekildi. Bu kişiler sekiz hafta boyunca Massachusetts Üniversitesi Farkındalık merkezindeki Farkındalık Odaklı Stres Azaltma Programına katıldılar.

Denekler, yargısız farkındalık geliştirmeye yönelik farkındalık meditasyon egzersizine ilave olarak meditasyon egzersizi yaptıran yönlendirici ses kasetleri dinledi ve onlardan her gün ne kadar süre egzersiz yaptıklarını tespit etmeleri istendi.

Bu esnada meditasyon yapmayan bir kontrol grubundan da manyetik rezonans (görüntüleri) alındı. Meditasyon grubuna katılanlar her gün ortalama 27 dakikalarını farkındalık egzersizlerine harcadıklarını söylediler ve farkındalık anketlerine verdikleri cevaplar bu deneye katılmadan önceki cevaplarıyla kıyaslandığında önemli gelişmeler olduğunu gösterdi.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler