• Ana Sayfa  /
  • 6. Sayı   /
  • Çikolata ve Hafıza – Charlie Çikolata Fabrikasını Neden Kurdu?
Çikolata ve Hafıza – Charlie Çikolata Fabrikasını Neden Kurdu? cikolata_ve_hafiza Full view

Çikolata ve Hafıza – Charlie Çikolata Fabrikasını Neden Kurdu?

Çikolata ve Hafıza – Bilim insanlarına göre çikolata, zekâ ve beyin gelişimine katkıda bulunuyor ve belleği güçlendiriyor.

İngiltere’de yayınlanan Independent gazetesinde yer alan bir habere göre, çikolatanın faydaları, 1970’ lerde psikolog Merrill Elias’ın yaptığı araştırmaya dayandırılıyor.

Psikolog Elias, bundan yaklaşık 40 yıl önce, insanların kan basıncıyla beyin performansı arasındaki ilişkiyi anlayabilmek için New York’ta 1000’den fazla kişinin bilişsel yeteneklerini inceledi.

Yıllar boyu süren araştırmaları kardiovasküler risk faktörlerine genişletti. Araştırmanın sonlarına doğru da katılımcılara beslenme şekillerine ilişkin sorular sormaya başladılar.

Elias araştırma sonuçlarına ilişkin “Haftada en az bir defa çikolata yiyen insanların bilişsel olarak daha iyi bir performans sergileme eğiliminde olduklarını gördük” dedi.

trigliserit balık yağı - yüksek dha balıkyağı yüksek DHA'lı

Çikolata ve Hafıza – Güney Avustralya Üniversitesi beslenme uzmanı Georgina Crichton’ın analiziyle yayımlanan bulgular, çikolatanın beyin ve davranışlara olan etkisini ortaya koyan nadir araştırmalardan.

İlk analizde Crichton, Elias ve Lüksemburg Sağlık Enstitüsü’nden epidemoloji uzmanı Ala’a Alkerwi, katılımcıların geçtiği test sonuçlarının ortalamasını değerlendirip haftada en az bir çikolata yiyenlerde, yemeyenlere kıyasla ‘zihinsel performans ile çikolata tüketimi arasında olumlu bir bağlantı olduğunu’ ortaya koydu.

Uzmanlar, çikolata yemenin “görsel uzamsal hafızayı ve zekayı, çalışma belleğini, tarama ve izlemeyi, soyut akıl yürütmeyi ve minimental durum muayenesini” geliştirdiğini söyledi.

Crishton, bu bilimsel ifadelerin günlük yaşama yansımasıyla ilgili de “örneğin telefon numarasını veya alışveriş listesini hatırlamaya, ya da araba sürerken konuşmak gibi aynı anda iki iş yapmaya yardımcı oluyor” dedi.

İkinci analizde araştırmacılar çikolata tüketiminin, bilişsel yeteneği öngörüp göremediği veya beyin performansları diğerlerine kıyasla daha iyi olmasına etki edip etmediğini inceledi.

Elias, bilişsel yetenekle çikolata tüketimi arasında bağ kurulduğuna işaret ettiğini ancak tam olarak nasıl olduğunu söyleyemediklerini belirtti.

Şimdi anladınız mı, Charlie’nin neden çikolata fabrikası kurduğunu?

Yorumlar

yorum

YAZAN Bestami Çiftçi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.