Hafıza Testi – Geçici Hafızanızın Sınırlarını Test Edin! hafıza testi - geçici hafızanın sınırları Full view

Hafıza Testi – Geçici Hafızanızın Sınırlarını Test Edin!

Hafıza Testi – Geçici Hafızanızın Sınırlarını Test Edin: Sayı dizisi testi, hem “Wechsler Yetişkinler için Zeka Ölçeğinin (Wechsler Adult Intelligence Scale – WAIS)”, hem de “Wechsler Hafıza Ölçeklerinin (Wechsler Memory Scales – WMS)” bir alt testidir. Bu hafıza testinde deneklere bir dizi sayı okunur ve baştan söylenen sırayla (ileri doğru) veya sondan başa ters sırayla (geriye doğru) deneyi yapan kişiye söylemeleri istenir.

Testte ileri doğru rakam aralığı, dikkat ve konsantrasyonun verimliliğini ve kapasitesini gösterir. Geriye doğru rakam aralığı, özellikle işleyen belleğe bağlı bir yürütme görevidir. Rakam Aralığı alt testi tek bir özet değer olarak puanlanabilir (bu, yaşa göre belirlenen ve Wechsler testlerinde özet puanlara katkıda bulunan puandır) veya ileri ve geri performans için ayrı ayrı puanlanabilir.

İleri ve geriye doğru performans, alt puanlar (her bir türdeki doğru öğelerin sayısı) veya aralık puanları (denekler tarafından ileriye veya geriye doğru doğru şekilde üretilen maksimum basamak sayısı) olarak rapor edilebilir.

Hafıza Testi – Sayı Dizisi Testi Nasıl Uygulanır?

Hafıza Testi / Geçici Hafıza Testi – Rakam Aralığı görevi, deneklerin artan uzunluktaki rakam dizilerini tekrar etmesini gerektirir. İleriye doğru rakam aralığı, basit dikkatin iyi bir ölçüsüdür ve çoğu sağlıklı birey, yedi artı / eksi iki adet rakam aralığı içinde performans gösterir. Rakam aralığı testi aynı zamanda hafıza görevini de temsil etmektedir.

Testte öğrenciye sırayla 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 rakamdan oluşan sayılar aşağıda gösterildiği gibi giderek hane sayısında artış yapılarak okunur veya ekranda gösterilir. Her defasında öğrenciden verilen rakamları verilen sırada ileri doğru veya sondan başa doğru söylemeleri veya yazmaları istenir. Öğrenci her tekrarda ilk hata yaptığı haneye kadar puan alır. Amaç öğrencinin maksimum kaç haneye kadar sırayla  sayıyı söyleyebildiğini ölçmektir.

4 – 1 – 7

3 – 9 – 2 – 5

4 – 8 – 1 – 0 – 2

7 – 1 – 0 – 5 – 3 – 9

8 – 5 – 3 – 9 – 4 – 1 – 7

2 – 4 – 7 – 3 – 1 – 8 – 5 – 0

5 – 2 – 8 – 1 – 3 – 0 – 4 – 2 – 6

6 – 1 – 5 – 3 – 9 – 7 – 4 – 8 – 2 – 3

Normal zekâya sahip bir kişi “5 – 9” aralığında hane sayısını hafızasında tutarak sayabilmektedir. Üstün zekâlılar “7 – 11” (dokuz artı / eksi iki adet rakam) aralığında hane sayısını hafızasında tutarak sayabilmektedir. Üstün zeka seviyesinin tespiti için ilave testlerin yapılmasına da ihtiyaç vardır.

Hafıza teknikleri eğitimi alan kişilerde eğitimle bu skor en az 100’e kadar artırılabilmektedir.

Hafıza Testi – Geçici Hafıza Genişliğinizi Test Edin!

Hafıza Testi / Geçici Hafıza Sınırınız Nedir? Aşağıda verilen resme tıklayarak, açılan sayfada hemen geçici hafıza genişliğinizin maksimum kaç hane olduğunu ölçebilirsiniz. Teste “Speed (hız) = 1000 milisaniye (ms)“, başlangıç hane sayısı “4” ve “Test mode = forward (ileri)” ayarlarıyla başlayınız. İleri saymada “9” adet veya daha yüksek haneye ulaşırsanız, testi bir de “Test mode = reversed (sondan başa, geri)” ayarla denersiniz.

hafıza testi - geçici hafıza sınırları testi - çalışan hafıza sınırları testi

Hafıza Testi – Sayı dizisi testi pilotların dikkatlerinin ölçülmesinde kullanılan DLR testinin de bir parçasıdır. DLR Sınavı sayı dizisi testinde rakamlar pilot adayına saniyede bir (=1000 milisaniyede bir) okunmakta, ancak maksimum kaç adet rakamın söyleneceği bilinmemektedir. Yani söylenen sayı “19. sırada veya 27. sırada gibi bilinmeyen bir anda durmaktadır. Sayının okunması durduğunda pilot adayından okunan rakamları en sondan başa doğru sırayla bildirmeleri istenmektedir.

DLR sınavına hazırlanan çoğu pilot adayı bu ve buna benzer hafıza ve zekâ testlerini geçmek için Mega Hafıza’nın “Hızlı Öğrenme ve Hafıza Teknikleri” eğitimlerine katılmakta ve “Mega Matematik” setine başvurmaktadırlar.

Yapılan araştırmalar insanların beyin kapasitesinin sınırlı olmadığını, hafıza ve beyin eğitimlerinin beyin kapasitesini geliştirdiğini göstermektedir.

Ayrıca buna benzer kendi hafıza testinizi de hazırlayabilirsiniz. Kendi hafıza testinizi nasıl hazırlayabileceğiniz bir örnek üzerinde görmek için aşağıda yazan “Hafıza Testi” linkine tıklayabilirsiniz.

HAFIZA TESTİ

Yorumlar

yorum

YAZAN Melik Duyar

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.