• Ana Sayfa  /
  • 6. Sayı   /
  • Çocuğu Uyarmak – Çocukları Böyle Uyarınca Sonuç Değişiyor
Çocuğu Uyarmak – Çocukları Böyle Uyarınca Sonuç Değişiyor cocugu_uyarmak Full view

Çocuğu Uyarmak – Çocukları Böyle Uyarınca Sonuç Değişiyor

Çocuğu uyarmak – Uzman Psikolog Gamze Eser, çocuklarla iletişim kurarken kullanılan cümlelerde özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Çocuklarla kolay iletişim kurulabileceğini belirten Eser, “Onları uyarırken hep olumlu sözcükler kullanmaya özen gösterirseniz sizi anladıklarını ve uyarılarınızı dikkate aldıklarını fark edeceksiniz.” dedi.

Uzman Psikolog Gamze Eser, gelişmekte olan çocuğun fiziksel yeteneklerini geliştirmek ve enerjisini boşaltmak için hareket etmesi, koşması, zıplamasının doğal ve gerekli olduğunun altını çizdi.

Ancak, bedenine henüz tam olarak hakim olamadığı için sakarlık yapmasının kendisine veya çevresine istemeden de olsa zarar vermesinin mümkün olabileceğini ifade eden Eser, çocuklarla iletişimde kelimelerin sihirli gücüne dikkat çekti.

 —– Sponsor Bağlantı —– 

ÇOCUKLARIN HAFIZA VE ZEKALARINI GELİŞTİRMEK İÇİN

3-7 YAŞ İÇİN – ÇOCUK ZEKA VE HAFIZA SETİ

 —– Yazının Devamı —– 

Çocuğu uyarmak – Çocuklar ‘me, ma’ gibi olumsuzluk anlamı veren takıları duymama, anlamama eğilimi gösterdiklerini vurgulayan Eser, “Şöyle ki; ‘yapma’ denildiğine bunu ‘yap’, ‘koşma’ denildiğinde ‘koş’ olarak algılarlar.

İletişimciler bunun farkında oldukları için daha çok olumlu kalıpları kullanırlar; ‘koşma’ yerine ‘yavaş yürü’, ‘düşme’ yerine ‘dikkatli ol’ demeyi tercih ederler.” dedi.

Çocukla iletişim kurarken kolay bir biçimde istenilenin kolayca iletilebileceğini belirten Eser, “Onları uyarırken hep olumlu sözcükler kullanmaya özen gösterirseniz sizi anladıklarını ve uyarılarınızı dikkate aldıklarını fark edeceksiniz.” önerisinde bulundu.

Ebeveyn tarafından söylenilen ‘sen resim yapmayı beceremiyorsun’, ‘senin kafan matematiğe basmıyor’ gibi cümleler sarf edilirse, çocuk bu iletileri içselleştirecek ve yaşamı boyunca ‘ben resim yapamam, benim matematik zekâm yoktur’ inancını geliştireceğini söyleyen Eser, “Çocuklar bize güvenir ve ağzımızdan çıkan her söz onları etkiler.

30 yaşına gelmiş ve okuma yazmayı öğrenememiş bir kişiyle çalışan psikologlar sorunun kökeninin ilkokul birinci sınıftaki öğretmenin “senden bir şey olmaz, ne okuyabilirsin ne de yazabilirsin” demesinden kaynaklandığını ve bu olumsuz yönlendirmenin etkisinin 23 yıl devam ettiğini fark etmişler.” diye konuştu.

Yorumlar

yorum

YAZAN Bestami Çiftçi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.