• Ana Sayfa  /
  • 8. Sayı   /
  • Çocuk ve Zeka – Çocuklardaki Zeka Seviyesi Yaşam Süresini Etkiliyor
Çocuk ve Zeka – Çocuklardaki Zeka Seviyesi Yaşam Süresini Etkiliyor çocuk ve zeka Full view

Çocuk ve Zeka – Çocuklardaki Zeka Seviyesi Yaşam Süresini Etkiliyor

Çocuk ve zeka Sonuçları “BMJ” dergisinde yayımlanan çalışmada, Edinburgh Üniversitesinden araştırmacılar, İskoçya’da 1936 yılında doğan ve 11 yaşında zeka testine tabi tutulan 33 bin 536 erkek ve 32 bin 229 kadından alınan verileri inceledi.

Bu kişilerin, çocukluktaki zeka düzeyleri ile Aralık 2015’e kadar hayatını kaybedenlerin ölüm nedenleri arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmacılar, 11 yaşında zeka seviyesi daha yüksek olan kişilerde, koroner kalp rahatsızlığı, felç, bazı kanser türleri, solunum yolu rahatsızlığı, sindirim sistemi hastalığı, yaralanma gibi harici sebepler ve demans gibi hastalıklardan ölümün daha az görüldüğünü tespit etti.

Örneğin, çocuklukta daha yüksek zeka seviyesine sahip kişilerde, solunum yolu hastalığından ölüm riskinin yüzde 28, koroner kalp rahatsızlığından ölüm olasılığının yüzde 25, felçten kaynaklanan ölüm ihtimalinin de yüzde 24 oranında azaldığı gözlendi.

Çocuk ve zeka – Çalışmada yaralanma, sigara tiryakiliğiyle ilgili özellikle akciğer ve mide kanseri, sindirim sistemi hastalıkları ve demanstan kaynaklanan ölümler ile zeka seviyesi arasında dikkati çekici bir bağlantının olduğu görüldü.

Araştırmada, bilim adamlarının yaş, cinsiyet ve sosyo-ekonomik statü gibi bulgular üzerinde etkisi olabilecek çeşitli faktörleri hesaba kattığı da belirtildi. Ayrıca çocuklarda zeka gelişimi ve sağlık ilişkisi açısından daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu vurgulandı.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.