• Ana Sayfa  /
  • 6. Sayı   /
  • Çocuk ve Kitap – Çocuk Banyoda Bile Kitapla Karşılaşmalı
Çocuk ve Kitap – Çocuk Banyoda Bile Kitapla Karşılaşmalı cocuk_ve_kitap Full view

Çocuk ve Kitap – Çocuk Banyoda Bile Kitapla Karşılaşmalı

Çocuk ve Kitap – Çocuklara okuma alışkanlığının kazandırılmasında, anne babanın kitap okuyarak örnek olmasının yanı sıra, ev içerisinde çocukların kullandıkları tüm alanlarda kitap bulundurulmasının etkili olduğu belirtildi.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Bilgi ve Belge Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz’ın gazetelerde yayınlanan AA muhabirine yaptığı açıklamaya göre, çocukların kitap okumasında en önemli rolün aileye düştüğünü belirterek, aile içinde özellikle anne ve babanın, kitap okuma alışkanlığının kazanılmasında çocuğa örnek olmaları gerektiğini vurguladı.

Alışveriş merkezlerinde yapılan gezintilerde oyuncakçıların yanı sıra ailelerin kitapevlerine de girip kitapları incelemesi önerisinde bulunan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kitap alınmasa bile, hem kendileri hem de çocukları için kitapları inceleyerek, bir süre burada vakit geçirmek çocuğun alışkanlık kazanmasında etkili olacaktır.

Çocuk, burada ailesinin dışında da birçok kişinin kitap okumayı sevdiğini görecek ve bundan etkilenecektir. Aileler çocuklarını kitap fuarına veya kütüphanelere de götürebilir.

Hatta aileler, daha çocukları dünyaya gelmeden önce bez almak yerine, yaşa uygun kitap alsalar çok daha faydalı olur.”

Çocuk ve Kitap – Çocuğun hayatın her alanında kitapla iç içe olmasının alışkanlık kazanmada etkili olduğuna değinen Yılmaz,

“Çocukların oyun sepetinde, banyosunda, aklınıza gelebilecek birçok yerde kitapla karşılaşması, onun hayatında yer edinmesini sağlayacaktır. Örneğin bir ev yapacaksa bunu kitap kullanarak da yapabilir” önerisinde bulundu.

Yılmaz, çocuğun odasında da ona ait küçük bir kütüphane bulunmasının teşvik edici olacağının altını çizerek,

“Çocuğun birçok kitabı bir arada görmesi, kitabı hayatında sokmasında yardımcı olabileceği gibi, bir süre sonra ilgisini çekerek okuma algısının oluşmasına yardım ediyor” dedi.

Yorumlar

yorum

YAZAN Bestami Çiftçi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler