Doktor Çocuğuma Concert Yazdı, Kullandırayım mı? Doktor Çocuğuma Concerta Yazdı Full view

Doktor Çocuğuma Concert Yazdı, Kullandırayım mı?

Doktor Çocuğuma Concerta Yazdı – Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çoğu kez beyinde DHA’nın eksik olduğu durumlarla ilişkilidir. Bu sebebe bağlı sorun yüksek DHA oranlı balık yemekle veya yüksek DHA oranlı balık yağı içmekle çözümlenebilecekken, bazı uzmanlar böyle bir alternatifi denemeden çocuklara hemen Concerta ve Ritalin yazmaktadırlar.

(Dikkat! Video izlemeyi okumaya tercih ediyorsanız, makalenin içinde ve altında verilen kısa videoları izleyebilirsiniz)

Concerta ve Ritalin, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinde yıllardan beri kullanılmaktadır. Sinirlilik ve uykusuzluk bu ilaçlarla ilgili bildirilen en sık yan etkilerdir. Ayrıca iştah azalması da yaygındır. Her iki ilaç da yasadışı bir uyarıcı madde olan amfetamin ile benzer farmakolojik aktivite sergilemektedir.

Ancak çoğu kez dikkat dağınıklığı, hiperaktivite bozukluğu, konsantrasyon, hafıza zayıflığı ve okuma bozukluğu sorunları bir besin maddesi olan yüksek DHA ile çözülebilmektedir.

Beynin % 60’ı yağdır ve bunun da yaklaşık % 50’si DHA’dır. Beyinde DHA eksikliği dikkat dağınıklığına, hiperaktivite bozukluğuna, odaklanma sorunlarına, hafıza problemlerine ve hatta çocuklarda okuma bozukluklarına sebep olabilmektedir. Alzheimer hastalarının beyninde de DHA oranlarının düşük olduğu görülüyor.

Vücut DHA’yı üretemiyor ve dışarıdan alınması gerekiyor. İlginç olan DHA bir ilaç değil, sadece bir besin maddesi. Bu eksikliği yüksek DHA içeren balık yemekle veya yüksek DHA içeren balık yağı içerek çözebilecekken, ritalin ve concerta gibi kokain etkisi olan ilaç kullanmadan önce, hiçbir riski olmayan yüksek DHA içeren balık yemek veya balık yağı içmek çoğu çocuğun problemini çözebilir. Ortalama 3-4 ayda sonucu izleyebilirsiniz.

Yapılan bilimsel çalışmalar günde 1000 mg DHA verilen çocuklarda dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğunda düzelmeler görüldüğünü göstermektedir. Ayrıca okuma bozukluğu yaşayan çocuklara günde 600 mg DHA verildiğinde okuma bozukluklarında düzelmeler gözlenmektedir. Bu konuyla ilgili bir bilimsel çalışmayı anlatan aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Ritalin ve concerta kullanmadan önce çocuklarına yüksek DHA oranlı balık yağı içirerek veya yüksek DHA’lı balık yedirerek sonucu görmek isteyen ailelere kullandıkları balık yağındaki DHA oranlarına bakmalarını tavsiye ediyorum. Balık yağının kaç mg olduğu değil, içindeki DHA miktarı önemlidir. Etiketlerinde özellikle DHA’nın kaç mg. olduğu yazmak zorundadır. Lütfen kullandığınız balık yağının etiketindeki DHA miktarına bakınız. Çünkü düşük DHA oranı ile aynı sonuçları almak mümkün değildir. Ürünün DHA oranı düşükse, içilen miktar artırılarak hedef DHA’nın tutturulması sağlanabilir.

Doktor Çocuğuma Concerta Yazdı, Kullandırayım mı? veya “İlacın yan etkileri yaşamı negatif etkiliyor”  diye düşünenler arasındaysanız, ayrıca bu konuyla ilgili olarak “IQ Vitamin – Sağlıklı Yaşam Bülteni” tarafından hazırlanmış olan aşağıdaki “Şimdiki Çocuklar DEHA, Besinleri DHA” başlıklı kısa videoyu da izlemenizi tavsiye ediyorum.

Dikkat! Bu web sitesindeki makaleler yalnızca genel anlamda eğitim ve bilgi verme içindir. Bireysel farlılıklar değerlendirilmemiştir. Dolayısıyla bu web sitesinde yer alan fikir, düşünceler ve öneriler, herhangi bir sağlık durumu veya problemi için doktorunuzun tıbbi tavsiye, tanı veya tedavisinin yerini alacak şekilde kullanılamaz.

Yorumlar

yorum

YAZAN Melik Duyar

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.