Emoji Oxford’a Göre Yılın Kelimesi emoji Full view

Emoji Oxford’a Göre Yılın Kelimesi

Emoji – Oxford Dictionaries (Oxford Sözlüğü) yılın sözcüğü olarak emoji’yi seçti. Kullanıcıların duygularını kelimelere ihtiyaç duymadan ifade etmelerine imkan sağlayan emoji 2015’in kelimesi oldu.

Shigetaka Kurita tarafından 1990’ların sonunda üretilen emoji, özellikle son yıllarda artan akıllı telefon kullanımı ile birlikte küresel bir fenomene dönüştü.

İlk yıllarında basit görseller ile duyguları anlatmak için kullanılan emojiler kullanımının artması ile doğru orantılı olarak binli rakamlara ulaştı.

Emoji klavyesi üreten SwiftKey ile birlikte çalışan Oxford Dictionaries “Face with tears of joy” (Mutluluk göz yaşları) adı verilen emoji’nin ABD’de yüzde 17, İngiltere’de ise yüzde 20’lik bir kullanıma sahip olduğunu saptadı.

Bu emoji bu ülkelerde en çok kullanılan emoji unvanının da sahibi oldu. “Face with tears of joy” (Mutluluk göz yaşları) adı verilen bu emoji 2015’in en çok kullanılan emoji’si oldu.

21’inci yüzyılın iletişim taleplerinin geleneksel kelimeler tarafından karşılanamadığını belirten  ‘Oxford Dictionaries Başkanı Casper Grathwohl yaptığı açıklamada emojinin bu boşlukları doldurduğunu belirtti.

Oxford Dictionaries geçen sene yılın kelimesi olarak “vape” i seçmiş, bir önceki sene bu unvana  ‘selfie’ layık görülmüş, 2012’de ise “gif” rakiplerini geride bırakmıştı.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.