• Ana Sayfa  /
  • 7. Sayı   /
  • GaoKao Sınavı – Çinli Öğrencilere Çin İşkencesi
GaoKao Sınavı – Çinli Öğrencilere Çin İşkencesi gaokao_1 Full view

Çin'de Gaokao sınavı LYS gibi

GaoKao Sınavı – Çinli Öğrencilere Çin İşkencesi

Gaokao Sınavı – Bizdeki YKS filan ne ki; Çin’de sınav (Gaokao Sınavı) çılgınlığı her defasında tam hız yapıyor. Çin’de iki gün süren ve dünyanın en zor üniversiteye giriş sınavlarından biri kabul edilen ve “Büyük Sınav” anlamına gelen “Gaokao” yüksek öğretime giriş sınavına geçen yaz 9 milyondan fazla lise son sınıf öğrencisi katıldı.

Sınavda, Çince, matematik ve İngilizcenin yanı sıra öğrencilere tercihlerine göre sosyal bilimler ve fen bilimleri alanlarında sorular yöneltildi.

Sınavın yapıldığı iki gün boyunca birçok kentte ilave önlemler alındı. Sınav merkezlerinde ter döken çocukların etkilenmemesi için trafikteki araçların korna çalmaları yasaklandı, sınav saatlerinden önce trafik yoğunluğu yaşanmaması için tedbir alındı ve bazı kentlerde gürültüyü önlemek amacıyla inşaat çalışmalarına ara verildi. Sınava yetişmeye çalışan öğrencilere yardım etmeleri için çok sayıda sivil polis görevlendirildi.

Sınavda kopya çeken öğrencilere 7 yıla kadar hapis cezası getirildi. Öğrencilerin sınavdan sonra defter ve kitaplarını yırtıp pencerelerden savurarak yaptığı “stres atma” geleneği de yasaklandı. Gençler arasında intihar oranlarının artış gösterdiği Gaokao’da bu yıl da bazı öğrenciler yaşamına son verdi.

Gaokao sınavı –  çok sayıda kişi için gelir kaynağı oldu. Sınava hazırlık sürecinde öğrencilere refakat ederek onları duygusal ve akademik açıdan hazırlamaya çalışan bakıcılar, bu yıl da ebeveynler arasında büyük rağbet gördü. Üniversite öğrencileri ya da yeni mezunlardan oluşan Gaokao bakıcıları, günde yaklaşık 300 yüen (yaklaşık 130 TL) kazanıyor.

Bazı aileler, sınav merkezlerine gidiş dönüş sırasında kaybedecekleri zamanı çocuklarının konu tekrarı yaparak değerlendirebileceğini düşünerek sınav merkezlerine yakınlarındaki otellerde oda kiraladı. Bu durumu fırsat bilen otelciler, Gaokao için fiyatlarını yeniden belirledi. Oda fiyatlarının gecelik 2000 yüene (yaklaşık 885 TL) kadar çıkmasına rağmen otellerde boş oda kalmadı.

Öğrencileri sınav merkezine götürüp sınav bitiminde de geri alması için sınav taksisi uygulaması başlatıldı. Şanghay’da bulunan Dacong Taksi’ye Gaokao sınavının ilk günü sadece 6 saat içinde internet üzerinden binden fazla rezervasyon talebi geldi.

Çocuklarının sınavda istedikleri başarıyı gösteremeyeceğinden kaygılanan bazı aileler, çocuklarının yerine sınava girecek kişiler buluyor. Sahte kimlikle sınava giren bu kişiler, öğrencinin iyi bir okula yerleşmesi durumunda 25 bin yüene (11 bin TL) kadar ücret alıyor.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.