• Ana Sayfa  /
  • 5.Sayı   /
  • Sınavlar ve Çocuklar – Sınavlar Küçük Yaştaki Çocukları Öğrenmeye Teşvik Etmiyor
Sınavlar ve Çocuklar – Sınavlar Küçük Yaştaki Çocukları Öğrenmeye Teşvik Etmiyor Sınavlar ve Küçük Çocuklar Full view

Sınavlar ve Çocuklar – Sınavlar Küçük Yaştaki Çocukları Öğrenmeye Teşvik Etmiyor

Sınavlar ve Küçük Çocuklar – Sınavlar konusunda yapılmış araştırmalara göre, sınavların yetişkinler üzerinde olumlu etkisi var; anacak 3. sınıftan daha düşük sınıflarda zararı var.

Neden mi?

Sınavlara giren yetişkinler, yeni bilgiler öğrenme konusunda daha iyi bir konsantrasyona sahip. Sebebi ise testler sayesinde öğrenilmiş bilgilerin verdiği rahatlık.

Son araştırmalara göre bu etki ilkokul çağındaki çocuklarda da görülüyor. Ancak ilk iki ya da üçüncü sınıflarda olanlarda değil. Üçüncü sınıfta sınav olabilir ancak bu sınıfta yapılacak sınavlarda da oldukça temkinli olunması gerekiyor.

Sınavlar ve Küçük Çocuklar – Regensburg Üniversitesi’nden Dr. Alp Aslan ve Prof. Dr. Karl-Heinz Bäuml’ün meşhur bilimsel dergilerden ‘Developmental Science’ de yer alan araştırmalarına göre sınavlar, ilkokulun son sınıfına giden öğrencileri yeni bilgiler öğrenmeye teşvik ediyor.

Dr. Alp Aslan ve Prof. Dr. Karl-Heinz Bäum’ in yönetiminde bulunan ekip toplam 144 kişiyle yaptıkları araştırmayla sınavların bir sonraki bilgilerin öğrenimindeki etkisini gözlemledi.

Araştırmaya tabi tutulanların arasında 48 küçük yaşta ilkokul öğrencisi ve 48 ileri yaşta ilkokul öğrencisi bulunuyordu. Sınavların yetişkinler üzerindeki etkisi bilinmesine rağmen araştırmaya 48 yetişkin kontrol grubu olarak alındı.

Çıkan sonuca göre sınavların olumlu etkisi insan gelişiminde sonradan ortaya çıkan bir durum. Araştırmacılar öğrenmede rahatsız eden unsurların ortadan kaldırılması adına bu sonucun pedagoji açısından bir problem olduğunu açıkladı.

Yorumlar

yorum

YAZAN Melik Duyar

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.