• Ana Sayfa  /
  • 6. Sayı   /
  • Hızlı Okuma Dünya Rekoru Ne Kadarı Rekor Ne Kadarı Değil?
Hızlı Okuma Dünya Rekoru Ne Kadarı Rekor Ne Kadarı Değil? Hızlı Okuma Dünya Rekorları - Ne Kadar Rekor Full view

Hızlı Okuma Dünya Rekoru Ne Kadarı Rekor Ne Kadarı Değil?

Hızlı Okuma Dünya Rekoru – Youtube’da ve çeşitli web sitelerinde hızlı okuma rekoru, hızlı okuma dünya rekoru, Guinness hızlı okuma rekoru gibi birçok iddialar ve şaşırtıcı okuma hızları duyuyoruz veya görüyoruz. Bunların kaçı sahtekarlık, kaçı yalan, kaçı aldatmaca, kaçı pazarlama tuzakları biliyor musunuz? Bu konunun esasına gelmeden konuya bir anekdotla başlamak istiyorum.

Ücretsiz Hızlı Okuma Kursu

Adamın biri New York’taki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’ne gitmiş. Dinazor sergisinde dev gibi bir iskelet görmüş. Kaç yaşında olduğunu öğrenmek istemiş ve orada bulunan görevliye giderek “Azizim, bu dinazor kemikleri kaç yaşında biliyor musun?” diye sormuş.

 Görevli “Altmış milyon üç yaşında efendim,” diye cevap vermiş.

 “Altmış milyon üç yaşında mı? Dinazor kemik yaşlarının bu kadar kesin söylenebileceğini bilmiyordum. Altmış milyon üç yaşında diyerek ne demek istedin?”

 “Şey,” demiş görevli, “bu işi bana üç yıl önce verdiler ve o zaman bu kemiklerin altmış milyon yaşında olduğunu söylemişlerdi.”

Bu fıkrayı ilk defa duyunca çok gülmüş ve böyle bir konuda sayının kesinlik düzeyinin yersiz olmasının beni güldürdüğünü fark etmiştim.

Hızlı okuma rekorlarıyla ilgili sayısal değerler şüphesiz dinazor kemiklerinin yaşı gibi kabaca verilecek bilgiler değildir. Konu hızlı okuma olunca rakamların ve standartların daha kesin kurallarla verilmesi gerekiyor. Bu kuralların hile ile yanıltılmasının mümkün olmaması ve yarışmacıların adaletli ve eşit kriterlerle kıyaslanması gerekiyor.

Kuralları olmayan bir hızlı okuma rekoru denemesinde kişiye daha önceden okumuş olduğu veya okumadan da cevapları bilebileceği (örneğin ansiklopedik bilgiler içeren) bir okuma materyali verirseniz, kişi bu okuma parçasını hiç okumadan sanki okuyormuş gibi yapıp hızla sayfalarını çevirip okudum diyebilir. Şüphesiz bu gerçek bir rekor değil, sadece bir aldatmacadır. Böyle bir rekoru dünyada başka hiç kimse de kıramaz. İşte bu sebepten dolayı uluslararası eşitlik ve adaleti sağlayan bazı standartlara ihtiyaç vardır. 

Hatta Guinness Dünya rekorları da kendisinin özellikle dünya rekoru kırılmasıyla ilgili belirlenmiş standartları olmadığı için birçok sahte uygulayıcının tuzağına düşmüşlerdir. Bunun üzerinde Guinness Dünya Rekorları Organizasyonu tüm Dünya’da “Dünya Hızlı Okuma Rekorları”nı onaylamaktan geri çekilmiştir. Artık hiçbir Hızlı Okuma Dünya Rekoru’nu onaylamamaktadır. Bu konuyla ilgili daha detaylı habere ve haber kaynağına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

GUINNESS ARTIK HIZLI OKUMA DÜNYA REKORLARINI ONAYLAMIYOR?

Memoriad™ Dünya Hafıza, Zihinsel Matematik ve Hızlı Okuma Olimpiyatları mental sporlar konusunda standartlar koyan lider kuruluşlardan biridir. Bu doğrultuda Hızlı Okuma Rekoru Standartları konusunda dünyada en ciddi çalışma “Memoriad™ Dünya Mental Sporlar Federasyonu” tarafından yapılmıştır. Bu standartlar ve standartların koyulma gerekçeleri aşağıda verilmiştir.

Dünya Hızlı Okuma Rekoru Standartlarını öğrenmek için MEMORIAD™ HIZLI OKUMA DÜNYA REKORU STANDARTLARI yazısını okuyunuz. Bu yazıyı okuduğunuzda bir hızlı okuma rekoru denemesi hakemi gibi düşünebilir ve rekor iddialarının doğru olup olmadığına kendiniz karar verebilirsiniz. İngilizce olarak “Speed Reading”  yazarak Google’da arama yaptığınızda açılan ilgili Wikipedia sosyal medya ansiklopedisi sayfasında da aynı hızlı okuma standartlarına atıf yapıldığını görürsünüz.

Hızlı okuma konusunda uzmanlaşmak ve bu konuda profesyonel bir kurs almak istiyorsanız, ayrıca Mega Hafıza’nın “Mega Hızlı Okuma” kursuyla ilgili web sayfasını inceleyebilirsiniz.

Hızlı Okuma Kursu - Mega Hafıza

Yorumlar

yorum

YAZAN Melik Duyar

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler