• Ana Sayfa  /
 • 1.Sayı   /
 • Mental Aritmetik: Çocuklarda Hızlı Öğrenme ve Konsantrasyonun Anahtarı
Mental Aritmetik: Çocuklarda Hızlı Öğrenme ve Konsantrasyonun Anahtarı Mental Aritmetik - Çocuklarda Konsantrasyonun Anahtarı Full view

Mental Aritmetik: Çocuklarda Hızlı Öğrenme ve Konsantrasyonun Anahtarı

Mental Aritmetik – Çocuklarda hızlı öğrenme ve yüksek konsantrasyonun anahtarı: İnternette geziniyorsunuz ve bir Çin yemeği tarifiyle karşılaştınız. Birdenbire bu Çin yemeği tarifi iştahınızı kabarttı. Yemek yapma konusunda pek de hünerli değilsiniz ve bir Çin lokantasına gidip bu yemeği tatmak istediniz. Hemen internet gezgininde bulunduğunuz şehrin adını ve “Çin Lokantası” yazarak arama yaptınız. Size en yakın Çin lokantasının adresini öğrenerek yine internetten bulduğunuz size en yakın taksi durağından çağırdığınız bir taksiyle kendinizi bir Çin lokantasında buldunuz. Biraz önce tarifini okuduğunuz yemeği tadıyorsunuz.

Bu akışın nasıl bu kadar hızlı ve kolay olduğunu hiç durup düşündünüz mü?

Bilgisayarınızı “0” ve “1” rakamlarından oluşan bir sayı sistemi çalıştırıyor. Arama sonuçlarını bilgisayarınıza aktarmak ve size sunmak için arka planda kompleks bir formül koşuşturuyor. Bu basit örnek günlük hayatımızın içine sayıların ve matematiğin nasıl da hakim olduğunu gösteriyor.

Gelecekte rakamların, sayıların ve matematiğin her türlü işin temelini teşkil edeceğini tahmin etmek hiç de zor değil. Bilgi teknolojileri, reklamcılık, pazarlama, tasarım, finans, e-öğrenme ve hatta araştırma konularıyla ilgili her iş sayılara ve matematiğe hakim olmayı gerektiriyor. Ancak bunun yanında çoğu öğrenci matematikten korkuyor ve ondan uzak durmaya çalışıyor. Yapılan araştırmalar matematik korkusunun büyük ölçüde öğrencilerin küçük yaşlardaki matematik başarısızlıklarından kaynaklandığını gösteriyor.

cz

Temelini matematiğin oluşturduğu bilgisayar teknolojileri ve internet aynı zamanda bilgi üretimini de hızlandırarak çoğaltmış vaziyette. İki yıl önce öğrendiğiniz bir bilginin modası hemen geçiyor. Bu gelişmenin getirdiği diğer tehdit de bu kadar bilgi ile baş edememe korkusu. Bu durum bir başka zorunluluğu paralelinde getiriyor. Herkesin bugüne kadar olduğundan daha fazla hızlı öğrenen gelişmiş bir beyne ihtiyacı var.

“Ayağım Yere Değmiyo!” – İzleyin…

Her iki korkuyu yenmenin formülü ise 5 ile 12 yaş arasındaki çocukluk döneminde gizli.

Son yıllarda çok yoğun bir ilgi alanı olan Mental Aritmetik konusu maalesef büyük bir çoğunluk tarafından doğru olarak bilinmemektedir. İşin ilginç tarafı Mental Aritmetiği bildiğini ve öğrettiğini iddia eden çoğu kişi veya kuruluş da kulaktan dolma bazı bilgilerle etrafa yanlış bilgiler ve uygulamalar yaymaktadırlar. Bu yanlış tutum ve bilgi kirliliği – doğru tekniklerle birlikte yapıldığında harika sonuçlar veren Mental Aritmetik konusunu – daha başlamadan bitirme noktasına getirmiştir.

Gerçek “Mental Aritmetik Nedir?” öğrenmek istiyorsanız, ve ayrıca şu soruların cevaplarını merak ediyorsanız, bu makaleyi hiç atlamadan tam olarak okumanızı tavsiye ediyorum;

İşte Sorular!

 • Bazı kurumlar abaküs kullanarak hesaplama yaptırarak beyni geliştirdiklerini söylüyorlar, bu doğru mu?
 • Mental Aritmetik eğitimi sadece 5 ile 12 yaş arasındaki çocukların beyin gelişiminde mi fayda sağlıyor? Bugüne kadar bu sorunun cevabını net bir şekilde öğrenemedim.
 • Mental aritmetik öğrettiğini söyleyen kurumların bazıları 12, 13 ve 14 yaşındaki çocuklara da eğitim veriyor. Bu doğru bir yaklaşım mı?
 • Yetişkinler de bu eğitimi alabilir mi? Mental aritmetik eğitimi yetişkinlerin de beynini geliştirir mi?
 • Mental aritmetik ve hafıza konusuyla ilgili 1990’lı yıllarda ulusal TV kanallarında çok sayıda öğrencinin şaşırtıcı filmlerini izlediği hatırlıyorum. Hal böyle iken son birkaç yıldır mental aritmetikle uğraştığını ifade eden kurumlar kendilerinin Türkiye’de bu konunun öncüsü olduğunu iddia ediyorlar. Bu doğru mu?
 • “MENTAL” kelimesi bildiğim kadarıyla Türkçe bir ifade değil. Neden “Mental Aritmetik” ifadesi kullanılıyor? Bunun Türkçesi yok mu?
 • Bazı mental aritmetik broşürlerinde bir matematiksel işlemin yanında “Çocuğunuz bu işlemi 1 saniyede yapacak” yazıyor. Mental aritmetik hızlı matematik işlem yapmayı mı sağlıyor. Hesap makinesi varken, buna ne gerek var?

Hesap Makinesi Varken Hızlı İşlem Yapmaya Ne Gerek Var?

 • Mental aritmetik eğitimi veren bazı kurumların çok gelişmiş online yazılımları var. Çocukların her gün internet üzerinden 10-15 dakika bu yazılımla da çalışmaları isteniyor. Ancak büyük bir çoğunluğun online bir yazılımı yok. Bu durum bir sorun yaratır mı?
 • Online eğitimleri olduğunu söyleyen bazı kurumların online çalışma sayfasında çok sayıda kendilerine ait olmayan başka web sitelerinde bulunan oyunların linkleri koyulmuş. Bu doğru bir uygulama mı? Online yazılımları olduğunu söyleyen bu kurumların yazılımlarını hangi kriterlere göre mukayese etmeliyim?
 • Mental aritmetik eğitimi verenlerin büyük bir kısmı bu sistemin hafızayı geliştirdiğini söylüyorlar, ama kendileri bu konunun uzmanı değiller. Kullandıkları bu sistem hafıza gücünü de geliştirir mi? Hafıza ve beyin eğitimi konusunda uzman olmayan bir kurumun veya kişinin çocukların hafızasını geliştirmesi mümkün mü?
 • Mental aritmetik eğitimi verdiğini iddia eden bazı kurumlar “biz uluslararasıyız”, diğer kurumlar kapanacak diyorlar. Bu doğru mu? “Biz uluslararasıyız” ne demek?
 • Ulusal yarışmalara olimpiyat adı verildiğini duyuyorum. Olimpiyat ifadesi ne tür yarışmalar için kullanılır? Uluslararası Zihinsel Matematik Olimpiyatları diye bir şey var mı?
 • İdeal bir Mental aritmetik eğitimi neleri içermeli?
 • Mental aritmetik eğitimi almış bir öğrencide ne tür gelişmeler oluyor?

trigliserit balık yağı - yüksek dha balıkyağı yüksek DHA'lı

Peki, Cevaplar Ne?

Bu bölüm hem yukarıda sıralanan soruların cevabını vermek, hem de takipçilerimizi ve halkı mental aritmetik konusunda bilinçlendirmek için hazırlanmıştır. Öncelikle mental aritmetiğin ne olmadığı aşağıda sorulan sorulara verilen cevaplarla açıklanacak, sonra mental aritmetiğin ne olduğu net olarak izah edilecek ve nihai olarak mükemmel bir mental aritmetik programında neler olması gerektiği listelenerek, kendilerinin mental aritmetik uzmanı olduklarını iddia eden şahıs ve kurumları değerlendirebilmeniz için bir kontrol listesi verilecektir.

Şimdi yukarıda verilen soruları sırayla cevaplamaya çalışalım;

 • Bazı kurumlar abaküs kullanarak hesaplama yaptırarak beyni geliştirdiklerini söylüyorlar, bu doğru mu?

 Bazı kurumlar mental aritmetiği abaküs kullanma olarak tanıtmakta, abaküsü olağanüstü bir hesaplama aleti olarak sunmakta ve abaküs kullanmayı öğreterek kendilerinin mental aritmetik öğrettiklerini iddia etmektedirler. Öncelikle burada kullanılan “abaküs” kelimesinin yanıltıcı olduğunu vurgulamalıyız. Abaküs boncuklarla matematiksel işlem yapmaya yarayan bir hesaplama aleti olup, bu alet zaman içinde çok değiştirilmiş ve geliştirilmiştir. Japonlar tarafından geliştirilmiş olan abaküsün en gelişmiş halinde üstte bir boncuk, altta dört boncuk vardır ki, bu abaküse “SOROBAN” adı verilmektedir.

Şimdi gelelim mental aritmetiği yanlış ifadeyle abaküs, doğru haliyle soroban kullanma olarak tanıtan kişi ve kuruluşlara…

Modern elektronik hesap makineleri bulunmadan önce de insanlar matematiksel hesaplamalar yapıyorlardı. Bu amaçla sürgülü hesap cetveli, abaküs, soroban ve kollu mekanik hesap makineleri gibi aletler kullanıyorlardı. Sadece hesaplama aleti olarak kullanılan bu aletler çok eski yıllardan beri kullanılmaktadır. Örneğin sorobanın ilk hali 1891 yılında Irie Garyū tarafından geliştirilmiştir. Bu konfigürasyon 1930 yılında tekrar gündeme gelmiş ve 1940’larda çok popüler olmuştur.

Bu tespitten sonra hemen şunu sormalıyız: 1940’lı yıllarda soroban kullanan insanların beyin gelişiminde ve hafızalarında fark edilir bir gelişme oldu mu?

Bu sorunun cevabı kocaman bir “HAYIR”dır. Soroban’ın sadece bir hesaplama aleti olarak kullanılması beyni geliştirseydi, 1891’li yılardan veya 1940’lı yıllardan itibaren sorobanla hesaplama yapan herkesin beyinlerinde müthiş gelişmelerin olması gerekirdi. Bu doğru değildir. Bu soroban konusuna aşağıdaki soruları cevaplarken tekrar döneceğiz.

anan

 • Mental Aritmetik eğitimi sadece 5 ile 12 yaş arasındaki çocukların beyin gelişiminde mi fayda sağlıyor? Bugüne kadar bu sorunun cevabını net bir şekilde öğrenemedim.

 Mental aritmetik eğitimi özellikle 5 ile 12 yaş arasındaki çocukların beyin gelişimine fayda sağlayan bir sistemdir. Hafıza ve zekanın % 75’i 3 ile 7 yaş arasında oluşmaktadır. Zekayla ilgili büyük bir gelişim 5 yaşında tam olarak şekillenmektedir. Öyle ki 5 yaşın altında uygulanan zeka testlerinin sonuçları güvenilir değilken, 5 yaş ve üzerinde uygulanan zeka test sonuçları güvenilirdir. 5 yaş bu anlamda alt sınırdır.12 yaş da genel olarak çocukların ergenlik döneminin tamamlandığı sınırdır.

Peki ergenlik çağının tamamlanması neden önemli? 12 yaşından sonra beyin gelişmiyor mu, diye sorabilirsiniz.

Şüphesiz beynin gelişmesi 12 yaşından sonra da devam ediyor. Ancak ergenlik çağının tamamlanması ile beyindeki plastisite de tamamlanıyor. Beyindeki plastisitenin tamamlanması beyindeki uzmanlaşma, yani ihtisaslaşmanın tamamlanması demektir. Bunu bir örnekle izah etmeye çalışacağım.

Örneğin konuşma ve matematik beynin sol yarım küresinin işidir. Hayal gücü, ritim ve müzik gibi zihinsel faaliyetler de beynin sağ yarım küresinin işidir. 57 yaşında bir kişi olarak yolda yürürken ayağımın kaydığını, düşüp kafamı sivri bir yere vurduğumu, kafatasımın parçalandığını ve beynimin sol tarafındaki konuşma merkezimin parçalandığını düşünün. Bu durumda konuşmayı kaybederim ve konuşamam. Trafik kazsı geçirip, buna benzer yaralanmalarla konuşamayan çok insan vardır.

Aynı olayın 7 veya 8 yaşındaki bir çocuğun başına geldiğini ve onun da konuşmayı kaybettiğini düşünelim. İşte fark bu noktada başlıyor.

Beyin, Çocukluk Dönemi ve Plastisite

57 yaşındaki bir kişi olarak ben konuşmayı tekrar elde edemezken, 7 – 8 yaşındaki bir çocuk tekrar konuşmayı öğrenebiliyor. Bunun açıklaması şudur: Ergenlik çağını geçtiğim için benim beynimde ihtisaslaşma tamamlanmış durumdadır. Beynimdeki her bölge öyle uzmanlaşmış ki, başka bir görevi devir alabilecek hiçbir bölge yoktur. 7 – 8 yaşındaki bir çocuk henüz ergenlik çağını tamamlamadığı için, bir başka bölge konuşma işini devralarak çok tekrar konuşabilmektedir.

Bu örnek olaydan şunu anlayabiliriz. İnsanın beynindeki bir başka bölgeye, bir başka bölgenin işi yaptırılabilmektedir. O zaman doğru eğitim ve tekniklerle sol yarım kürenin yaptığı matematik işini beynin sağ yarım küresine de yaptırabileceğimiz ortaya çıkmaktadır. Ancak beynindeki bir başka bölgeye, bir başka bölgenin işinin yaptırılabilmesi ergenlik çağının tamamlanması ile sınırlıdır.

Beynin iki yarım küresinin birlikte ve dengeli kullanılmasının sinerji yarattığını duymuşsunuzdur. Bu şu demektir; sadece beynin sol yarım küresiyle matematik yapmak çok sınırlı iken, beynin sağ yarım küresine de matematik yaptırabilmek beyinde kat kat kapasite artırımı sağlamaktadır. Doğru eğitim ve tekniklerle sol yarım kürenin yaptığı matematik işini beynin sağ yarım küresine de yaptırılabileceği gerçeğine dayanarak mental aritmetik sisteminin daha çok 5 ile 12 yaş arasındaki çocuklara fayda sağlayacağını söyleyebiliriz.

 • Mental aritmetik öğrettiğini söyleyen kurumların bazıları 12, 13 ve 14 yaşındaki çocuklara da eğitim veriyor. Bu doğru bir yaklaşım mı? Yetişkinler de bu eğitimi alabilir mi? Mental aritmetik eğitimi yetişkinlerin de beynini geliştirir mi?

Bu sorunun cevabı bir önceki açıklamada verilmiş vaziyette. Ancak yine de net bir şekilde söyleyeyim: Ergenlik çağından sonra beynin sağ yarım küresine matematik yaptıramayacağımız için mental aritmetik eğitiminin 12 yaşından büyük olan çocuklara çok faydası yoktur. Bu işi yapan kişilerin bu konuda dürüst olmaları gerekir. 12, 13 ve 14 yaşındaki çocukların velilerine bu eğitimin onlara çok faydası olmayacağı net bir şekilde söylenmeli, buna rağmen veli çocuğunu göndermekte çok ısrarlı ise öğrenci kabul edilebilir. Bu durumda küçük çocuklar kadar başarılı olamadıklarından dolayı veli sizi suçlamayacaktır.

Yetişkinler için de aynı açıklama geçerlidir. Ancak bu açıklamadan şu anlaşılmasın; 12 yaşından büyük öğrencilerin ve yetişkinlerin de beyinlerini geliştiren teknikler vardır. Ancak bu teknikler mantal aritmetiği içermiyor. Örneğin ben 32 yaşındayken beynin geliştirme tekniklerine ilgi duydum ve Dünya Hafıza Şampiyonu oldum. Ergenlik çağından sonra da beyni geliştirmek için çok teknikler var. 12 yaş ve üzeri olanlar için beyin geliştirme teknikleriyle ilgileniyorsanız ayrıca Mega Hafıza web sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

MHS

 • “MENTAL” kelimesi bildiğim kadarıyla Türkçe bir ifade değil. Neden “Mental Aritmetik” ifadesi kullanılıyor? Bunun Türkçesi yok mu?

“MENTAL” kelimesi Türkçe değil, İngilizce bir kelimedir. Türkçe anlamı “ZİHİNSEL” demektir. Özet olarak “mental aritmetik” ve “”mental matematik” ifadelerinin Türkçe karşılıkları “zihinsel aritmetik” ve “zihinsel matematik”tir. Zihinsel matematik ve hafıza eğitimi konusu Mega Hafıza tarafından yaklaşık 23 yıldır eğitimi verilen ve birçok ulusal TV kanalında tanıtımları yapılan bir konudur.

Dünya hafıza şampiyonu ve Dünya Hafıza, Zihinsel Matematik ve Hızlı Okuma Olimpiyatları MEMORIAD’ın (Bakınız: www.memoriad.com ) uluslararası başkanlığını yapan Melik Duyar tarafından ve Dünya’da da bir ilk olan “Mega Hafıza – Zihinsel Matematik ve Hafıza Teknikleri” seti 1997 yılında basılmıştır. 12 yaşından daha büyük öğrencilere hitap eden bu setin yeni baskısında ismi “Mega Matematik – Hafıza Teknikleri ve Zihinsel Matematik” olarak değiştirilmiştir.

Özet olarak “Mega Hafıza” ve “Zihinsel Matematik” ifadeleri özdeşleşmiş ifadelerdir. Mega Hafıza ismini çağrıştırmaması açısından kendilerine güçlü bir rakip gördükleri için piyasaya yeni girmek isteyen kurumlar “Zihinsel Aritmetik” ifadesi yerine “Mental Aritmetik” ifadesini kullanmayı tercih etmiş olabilirler. “Mental aritmetik” ifadesinin doğrusu, yani Türkçesi “Zihinsel Aritmetik”, ya da “zihinsel matematik”tir.

 Mental aritmetik ve hafıza konusuyla ilgili 1990’lı yıllarda ulusal TV kanallarında çok sayıda öğrencinin şaşırtıcı filmlerini izlediği hatırlıyorum. Hal böyle iken son birkaç yıldır mental aritmetikle uğraştığını ifade eden kurumlar kendilerinin Türkiye’de bu konunun öncüsü olduğunu iddia ediyorlar. Bu doğru mu?

Bu tip iddialara en çarpıcı cevabı arşivler vermektedir. Aşağıdaki film 1997 – 2003 yılları arasında birçok ulusal TV kanalında yayınlanmıştır. Aşağıda verilen “Zihinsel Matematik – Zihinsel Aritmetik – Mega Hafıza” başlıklı bu filme tıklayarak izlemenizi tavsiye ediyorum.

 • Bazı mental aritmetik broşürlerinde bir matematiksel işlemin yanında “Çocuğunuz bu işlemi “1” saniyede yapacak” yazıyor. Mental aritmetik hızlı matematik işlem yapmayı mı sağlıyor. Hesap makinesi varken, buna ne gerek var?

Bu tip reklamları veren kişilerin mental aritmetiği sadece hızlı aritmetik işlem yapmaya indirgemeleri, ya bu konuyu bilmediklerini, ya da eğitim olarak çocuklara soroban kullandırmayı öğreterek sadece hızlı aritmetik işlem yaptırmaya çalıştıklarını göstermektedir. Tabii sonuç olarak da yaptırmaya çalıştıklarını da broşürlerine yansıtmaktadırlar. Elimizin altında hesap makinesi gibi bir alet varken, bu işlemleri hızlı yapmayı öğrenmeye çalışmanın hiçbir faydası yoktur. Beyni geliştirme tekniklerini içermeyen bir mental aritmetik programının hiçbir faydası olmadığı gibi, zamanı tamamen boşa harcamaktır.

BRL

 • Mental aritmetik eğitimi veren bazı kurumların çok gelişmiş online yazılımları var. Çocukların her gün internet üzerinden 10-15 dakika bu yazılımla da çalışmaları isteniyor. Ancak büyük bir çoğunluğun online bir yazılımı yok. Bu durum bir sorun yaratır mı?

Sistemde genel anlamda haftada bir kere 3 ders saatlik bir danışmanlık hizmeti verilmekte ve bu eğitim yaklaşık 2 yıl sürmektedir. Esas olarak çocuğun her gün o hafta yapılması istenen beyin egzersizlerini 10 – 15 dakika yapması gerekir. Bunun nedeni beyin hücreleri arasında kurulan bağların kuvvetlenerek beyinde çok sayıda kalıcı snaps bağların oluşmasını sağlamaktır. İnsan beyninde yaklaşık 100 milyar civarında beyin hücresi vardır. Ancak hafıza ve beyin gücü için bu sayı tek başına yeterli değildir.

Beyin hücreleri arasında snaps adı verilen boş kanallar vardır. Bu hücreler arasındaki boş kanallar arasında yollar oluşturmak gerekmektedir. Bu yolların oluşması için beynin kullanılması ve geniş zamana yayılan bir tekrarın da yapılması gerekir. Anlık çok tekrarın beyin üzerindeki etkisi geçicidir. Daha az, ama daha düzeni ve geniş zamana yayılmış bir beyin kullanımı beyindeki snaps bağlantılarını sağlamlaştırmaktadır.

Örneğin öğrenilen bir bilginin aynı gün içinde tekrarı yapılmazsa ertesi gün öğrenilen bu bilginin yaklaşık % 70’i unutulmaktadır. Çocuğun her gün 10 -15 dakika çalışma yapması ve bu çalışmalarda daha çok hangi beyin egzersizlerinde hata yaptığının bilinmesi çok önemlidir. İstenilen beyin egzersizlerinin yapılmasının sağlanması ve doğru egzersizlerin yapılıp, yapılmadığının kontrol edilmesi ancak çok etkili bir bilgisayar programı ile mümkündür.

Online yazılım çocuğun gerekli beyin egzersizlerini yapıp yapmadığını kontrol etmek için önemlidir. Online bir yazılımla bu çalışmayı düzenli ve geniş zamana yayan bir çalışma haline getirmeyen bir sistemin başarılı olması mümkün değildir. Online beyin egzersizleri olmayan bir sistemin başarılı olması mümkün değildir. Online beyin egzersizleri ile çalışmaları geniş zamana yaymayan bir sisteme güvenmemenizi tavsiye ediyorum.

Ming

 • Online eğitimleri olduğunu söyleyen bazı kurumların online çalışma sayfasında çok sayıda kendilerine ait olmayan başka web sitelerinde bulunan oyunların linkleri koyulmuş. Bu doğru bir uygulama mı? Online yazılımları olduğunu söyleyen bu kurumların yazılımlarını hangi kriterlere göre mukayese etmeliyim?

Beyin egzersizleri için kurulan online sistemin yanıltıcı olmamasına dikkat etmelisiniz. Bazı kurumlar online çalışma sayfalarında çok sayıda kendilerine ait olmayan başka web sitelerinde bulunan oyun linklerini koymakta ve bunları bir online sistemmiş gibi sunmaktadır.

Online sistemin her hafta çocuğa öğretilen beyin egzersizlerini yaptıran bir düzende kurulmuş olması gerekiyor. Ayrıca online sistemin çocuğun haftanın hangi gününde ve günün hangi saatinde çalışma yaptığını, bu çalışmaların o gün yapması gereken çalışmalar olup olmadığını, yaptığı çalışmalarda hangi hataları yaptığını ve yüzde kaç başarılı olduğunu takip edebilen ve bu kayıtları tutabilen bir yapıda olması gerekir. Ayrıca bu kayıtları eğitimcilerin de gerçek saatte online olarak görebiliyor ve takip edebiliyor olmaları gerekir.

Sistemin eğitimci tarafından online takip edilip, edilemediğini ve konuyla ilgili size geri bildirim verilip, verilemediğini kontrol ediniz ve sorunuz. Bu özellikleri olmayan ve çalışma sayfalarında daha çok kendilerine bile ait olmayan başka web sitelerinde bulunan oyun linklerini koyan sistemlere de güvenmemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü bu rastgele koyulan başka sitelere ait linklerin çok özel hedefi olan böyle bir eğitimi desteklemesi oldukça güçtür.

Online sistemin tamamının özel olarak mental aritmetik sitemini desteklemek amacıyla hazırlanmış olması gerekir. Oradan, buradan toplanmış oyun vb. linklerle doldurulmuş bir sistemin amacı sadece göz boyamaktır. En önemli kriterleriniz online sistemin kurumun kendi yazılımı ve linklerinden oluşup, oluşmadığının ve ayrıca yazılımın online olarak çocuğun çalışmalarını ve başarı yüzdelerini takip edip, edemiyor olmasının sorgulanmaları olmalıdır.

 • Mental aritmetik eğitimi verenlerin büyük bir kısmı bu sistemin hafızayı geliştirdiğini söylüyorlar, ama kendileri bu konunun uzmanı değil. Mental aritmetik sistemi hafıza gücünü de geliştirir mi? Hafıza ve beyin eğitimi konusunda uzman olmayan bir kurumun veya kişinin çocukların hafızasını geliştirmesi mümkün mü?

 Daha önceki maddelerde de değinildiği gibi sadece hızlı matematiksel işlemleri yapmak için soroban vb. aletleri kullanmayı öğreten bir sistem hafızada ve beyinde beklenen gelişmeyi sağlamaz. Mental aritmetik sisteminin hafızayı ve beyni geliştiren teknik ve egzersizlerle desteklenmesi şarttır. Herkes benim sistemimde de hafızayı ve beyni geliştiren teknikler var diyebilir. Bunun için size bu eğitimi sunan veya sunduğunu iddia eden kurumun hafıza ve ve beyni geliştirme teknikleri konusunda ne kadar uzman olduğuna, daha önceki tecrübelerine, eserlerine, ürün yelpazesine ve geçmişteki başarılarına bir bakın. Sadece boş söylemlere inanmayın.

ZM

 • Mental aritmetik eğitimi verdiğini iddia eden bazı kurumlar “biz uluslararasıyız”, diğer kurumlar kapanacak diyorlar. Bu doğru mu? “Biz uluslararasıyız” ne demek?

 Türkiye’deki bazı kişi ve kurumların “yabancı isimler kullanırsak ve bu sistemi yurt dışından aldık dersek” vatandaşı daha çok etkileriz gibi bir inanışları vardır. Bu inanışla öyle yaratıcı çözümler üretmektedirler ki şaşırırsınız. Mental aritmetik konusu ilgi alanı oldukça her gün yeni birileri bir yabancı isim adı altında biz de bu işi yapıyoruz, size temsilcilik verelim diye ortaya çıkmaktadır. Bu konuda şahit olduğum birkaç ilginç örneği sizinle paylaşmak isterim;

Daha yaklaşık altı ay önce Mega Hafıza’dan mental aritmetik konusunda temsilcilik isteyen, ancak uygun görülmedikleri için temsilcilik verilmeyen bir grubun bir internet sitesi açıp, yabancı İngilizce bir isim kullanarak Google’a “Mental Aritmetik Eğitimi Konusunda Temsilcilik Veriyoruz” diye reklam verdiklerini gördüm. Daha altı ay önce bu işin ne olduğunu bilmeyen bu arkadaşların altı ay içinde başkalarına da temsilcilik verebilecek bir seviyede uzmanlaşmış olduklarını iddia etmeleri beni oldukça şaşırttı.

İlginç Bir Örnek!

Bir başka örnek de yine bir uzak doğu ismi kullanarak, uzak doğudan uluslararası bir sistemi getirdik diye ortaya çıkan bir grup. Uluslararası bir sistem olarak inandırıcı olmak amacıyla bir de İngilizce olarak hazırlanmış, içinde Çince bir isim ve yanında İngilizce dünya anlamına gelen “world” kelimesini içeren bir web sitesi ismi de vardı. Hemen web sitesini sorgulamak için www.godaddy.com web sitesine gidip, bu sitenin hangi tarihte alındığına ve kime ait olduğuna baktım.

Site ismi daha yeni 2012 yılında, yani yeni alınmıştı ve sahibi de bir Türk ismi idi. Yani işin babası olarak belirtilen İngilizce site yeni açılmıştı ve sahibi de bir Türk’tü ve bu sitenin Dünya’nın çeşitli ülkelerine de temsilcilik verdiği yazılıydı ve adresler de vardı. Aslında sahibi olarak oraya yalan beyanla kişi yabancı bir isim de yazabilirdi. Eminim bu açıklamayı okuyunca oraya yabancı bir isim koyacaktır. Sahibi olarak kimin, ya da kimlerin göründüğü çok önemli değil. Uluslararası diye açılan bu site isminin hangi tarihte alınarak açıldığına bakmak her şeyi göz önüne koyuyor.

Diğer bir yaklaşım da yurt dışından bir sistem alındı mı hemen “Biz uluslararasıyız, biz onaylıyız, biz kalıcıyız” gibi söylemlerin öne çıkması. Biz onaylıyız ifadesine çok kızıyorum. Yurt dışında açılmış çok sayıda tabela üniversiteleri var. Parayı verip diploma alınabilen üniversiteler var. Bu üniversitelerin verdiği diplomaları YÖK onaylamıyor ve diplomaları ülkemizde geçerli olmuyor. Bu üniversiteler kendi ülkelerinde tanındıkları halde “siz kim oluyorsunuz da, bizim diplomamızı kabul etmiyorsunuz” diyemezken, üniversite dahi olmayan bir yurtdışı kurumun temsilcisi olduğunu iddia ederek “Biz uluslararasıyız, biz onaylıyız, biz kalıcıyız” gibi söylemlerde bulunan kurum ve kişilere inanmayınız. Bunlar boş iddialardır.

 • Ulusal yarışmalara olimpiyat adı verildiğini duyuyorum. Olimpiyat ifadesi ne tür yarışmalar için kullanılır? Uluslararası Zihinsel Matematik Olimpiyatları diye bir şey var mı?

 Olimpiyat ifadesi uluslararası katılımı olan ve dünya çapında yapılan yarışmalara verilen bir addır. Tüm dünyayı kapsamayan, sadece belli bir bölgeyi veya bir ülkeyi kapsayan lokal olarak yapılan yarışma ve şampiyonalara olimpiyat denemez. Ayrıca olimpiyat oyunları 4 yılda bir yapılmaktadır. 4 yılda bir olmayıp da Dünya ülkelerinin katılımına açık olan yarışma ve şampiyonalara da uluslararası yarışmalar adı verilir.

Zihinsel matematik konusunda uluslararası olan toplam 2 yarışma vardır. Bunlardan birincisi her 4 yılda bir yapılan Dünya Hafıza, Zihinsel Matematik ve Hızlı Okuma olimpiyatları “MEMORIAD” (Bakınız: Memoriad -Dünya Mental Sporlar Federasyonu ), diğeri de her 2 yılda bir yapılan Dünya Zihinsel Matematik Kupası’dır (Bakınız: www.recordholders.org ). Şu anda bir Türk olarak Dünya Hafıza Şampiyonu Melik Duyar MEMORIAD™’ın uluslararası başkanlığını yapmaktadır. Melik Duyar aynı zamanda “Dünya Zihinsel Matematik Kupası”nın da yürütme Kurulu Üyesi’dir.

Dünya Mental Aritmetik Dünya Şampiyonu unvanını 2010 yılında Almanya’ nın Magdeburg kentinde yapılan “Dünya Zihinsel Matematik Kupası” yarışmalarında 13 yaşındaki Hintli küçük kız Priyanshi Somani kazanmıştır. Priyanshi’nin kupasını Memoriad Dünya Zihinsel Matematik Olimpiyatları Başkanı olarak Memoriad olimpiyat kupasını vermek için Almanya’ya davet edilen Melik Duyar vermiştir.

 • İdeal bir Mental aritmetik eğitimi neleri içermeli?

İdeal bir mental aritmetik programının mutlak bir online beyin egzersizleri yazılımı olmalı. Bu yazılım öğrencilerin online çalışmalarını ve başarı detaylarını eğitimciye online olarak takip etme imkanı vermeli. Online böyle bir yazılımı olmayan sistemin başarılı olması mümkün değildir.

Sistemin sorobanın hayali olarak beyinde canlandırılmasını sağlayabilecek tekniklerle zihinsel çalışmalar içeren bir programa sahip olması gerekir. Bunun yanında sorobanın hayal edilebilmesi çalışmalarının karmaşık formüllere sahip olmaması gerekir. Sistemin karmaşık formüller içerip, içermediğini programda hemen online çalışmalara geçilip, geçilemediğine bakarak anlayabilirsiniz.

Karmaşık formüller içeren bazı sistemler ilk 3 veya 4 ay boyunca online çalışmaya geçememekte, bu süre içinde çocuklara karmaşık formülleri ezberletmeye çalışmaktadırlar. Ezbere dayanan bir çalışma unutulmaya mahkumdur. Beyinde kalıcı değişiklikler yapmak için ezberci eğitimden uzaklaşılması şarttır.

Sistemde beynin kayıt mekanizmasını yöneten “hipokampus” denen bölümü geliştiren ve kullanmayı sağlayan bir sistemi de içermesi gerekir. Sistemde hipokampus’u geliştirmek için duyguların hangi tekniklerle sayılara dönüştürüldüğünü sorunuz.

anan

Sesli Anzan ve Flash Anzan Uygulamaları

Beynin sağ ve sol yarım kürelerini birbirine bağlayan “corpus callosum”u kalınlaştıran ritim ve teknikleri içeriyor olması gerekir. Çocuğun hayal gücü, hızlı algılama ve odaklanma becerilerini geliştiren “SESLİ ANZAN™” ve “FLASH ANZAN™” uygulamaları olmalı. Yapılan bilimsel çalışmalar bu tip çalışmalarda sesli anzan’ın beyin gelişiminde daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Kart eşleştirme oyunlarını duymuşsunuzdur. Açılan kartları hafızada tutup arka arkaya açarak eşleştirme oyunu. Şüphesiz bu tip görsel oyun ve faaliyetler hafızayı geliştirmektedir.

Son yıllarda yapılan bir bilimsel araştırmada kart eşleştirmede sesler kullanılmıştır. Yani her farklı bir kart açıldığında bir resim görmek yerine bir ses duyulmaktadır. Bu egzersizlerde kartın arkasındaki resmi hafızada tutmak yerine, kart açılınca çıkan sesi hafızanızda tutmanız gerekmektedir.  Bilimsel araştırma sonucunda seslerin kullanıldığı ve hafızada tutulma çalışmalarının beyni görsel çalışmaya göre daha fazla geliştirdiğini ortaya koymuştur. İşte bu sebepten dolayı sistemin mutlaka “SESLİ ANZAN™” çalışmalarını da içermesi gerekir.

Bazı kurumlar bu sesli ifadesini yanlış anlamış olsalar gerek, “SESLİ ANZAN™” çalışmasını sayılar ekranda görünürken çıkarılan “BEEP” sesini sesli Anzan olarak adlandırmaktadırlar. Sesli ifadesi “BEEP” sesinin açık veya kapalı olmasını değil, sayıların sesli olarak söylenmesini ifade etmektedir.

Bunların haricinde sistemin beyni geliştiren hafıza teknikleriyle desteklenip, desteklenmediğini sorun.  Cevap “EVET” ise bu teknikleri kimin geliştirdiğini, bu konunun uzmanı olup, olmadığını sorgulayın. Ayrıca bu teknikleri geliştirerek sisteme dahil ettiğini iddia eden kişinin elde ettiği güçlü hafızası ile kendisinin neleri başardığını sorun. Rastgele insanların geliştirdiklerini iddia ettikleri tekniklerle çocukları oyalamayın.

 • Beyin Eğitimi Tabanlı Mental aritmetik eğitimi almış bir öğrencide ne tür gelişmeler oluyor?

Doğru tekniklerle ve online çalışmalarla desteklenmiş bir Mental Aritmetik Beyin Egzersizleri eğitimini tamamlayan çocuklarda şu tip gelişmeler gözlenmektedir;

® Yüksek konsantrasyon,

® Gelişmiş dinleme becerileri,

® İleri seviyede analitik düşünme yeteneği,

® Hızlı matematik becerileri,

® Güçlü hayal gücü,

® Odaklanma kolaylığı,

® Gelişmiş hafıza gücü,

® Gelişmiş yaratıcı problem çözme yeteneği,

® Hızlı zeka gelişimi.

Yorumlar

yorum

YAZAN Melik Duyar

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.