• Ana Sayfa  /
  • 4.Sayı   /
  • Öğretmenin Öğrencisine Karşı Empati Kurması Başarıyı Artırıyor
Öğretmenin Öğrencisine Karşı Empati Kurması Başarıyı Artırıyor Okulda Empati ve Başarı Full view

Öğretmenin Öğrencisine Karşı Empati Kurması Başarıyı Artırıyor

Empati – Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre, öğretmenlerin öğrencilerine karşı empati göstermesi öğrencilerin akademik başarısını artırıyor.

Finlandiya, özellikle 15 yaş grubu öğrencilere uygulanan ve ülkelerin eğitim sistemlerini değerlendirmeyi esas alan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) sınavlarında ilk on içinde yer alıyor. Bu başarıya etki eden faktörler bağlamında çeşitli çalışmalar yapan eğitimcilerin son araştırması ise empatik öğretmen olmanın öğrenciler üzerindeki etkisi konusuna yoğunlaşmak.

https://thejournal.com’ da yayınlanan habere göre, Finlandiya’da yer alan Finland Üniversitesi, Jyväskylä Üniversitesi ve Turku Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptıkları çalışmaya göre, okul yönetimi, öğretmenler ve diğer görevlilerin  öğrencileriyle kurdukları olumlu diyalaogların ve onları anlama çabalarının okulda pozitif bir hava estirdiğini ve bunun da öğrenci başarısına yansıdığını ortaya çıkardılar. Okuldaki pozitif ortamın öğrencileri öğrenmeye karşı pozitif bir tutum içine soktuğu, motivasyonlarını artırdığını ve akademik becerilerini geliştirdiği belirlendi.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.