• Ana Sayfa  /
  • 6. Sayı   /
  • Kitap Okumak – Yatmadan Önce Kitap Okumak İçin 5 Neden
Kitap Okumak – Yatmadan Önce Kitap Okumak İçin 5 Neden Yatmadan Önce Kitap Okumak Full view

Kitap Okumak – Yatmadan Önce Kitap Okumak İçin 5 Neden

Kitap Okumak – “Hızlı Okuma Derneği” nin resmi web sitesinde verilen bilgiye göre, Türkiye İstatistik Kurumunun belirlediği 6212 kişiyle kitap okumak ile ilişkili olarak ülke çapında “yüz yüze anket yöntemi” ile yapılan bir araştırma sonuçları Türkiye’de her dört kişiden bir kişinin okuma alışkanlığı olduğunu göstermektedir.

Kitap Okumak ile ilgili bu araştırma sonucundaki dört kişiden biri içindeyseniz, okumanın size ilave neler kazandırdığını aşağıda verilen makalede keşfederek kendinizi daha da iyi hissedebilirsiniz. Araştırmadaki dört kişiden üçü arasındaysanız, okumanın, özellikle yatmadan önce kitap okumanın size neler kazandıracağını ve bunun yanında okumamanın size neler kaybettirdiğini aşağıdaki beş maddede bulabilirsiniz.

Hızlı Okuma Kursları

1-) Yaratıcı Düşünme becerilerinizi Tetiklersiniz.  

Kitap elinizde tuttuğunuz bir rüyadır. – Neil Gaiman”

Yeni buluşlar yapan insanların çoğu rüyalarında kendilerine görünen bir ilham veya ipucu sayesinde sonuca ulaşmışlardır. Bu anlamda uyku ve özellikle rüyalar, beyinde bilinç altınca yakalanan ilham veren yeni bağlantıların bize haber verildiği süreçlerdir.

Başarılı ve yaratıcı düşünen insanların hep aynı konuya odaklandıklarını ve başka birşey düşünmediklerini düşünebilirsiniz. Bu doğru değildir. Yaratıcı düşünme çoğu zaman başka alandaki bir fikir veya düşüncenin başka bir alanda adaptasyonundan veya uygulamasından başka birşey değildir.

Yaratıcı düşünmek dünyaya ve olaylara farklı gözlüklerle bakabilmekle mümkündür. Her bir kitap farklı bir gözlükle dünyaya bakmak demektir. Tam uyku öncesi farklı bir bakış açısıyla etkilenerek uyumak uyku sırasındaki yaratıcı düşünme sürecinizi etkileyecektir.

Uyumadan önce yoğunlaştığınız düşünce ve konular uykunuzda ve rüyalarınızda pekişmektedir. Bu pekişme sırasında beyin bilinçaltınızda düşündüğünüz veya çözüm aradığınız bir konuyla, okuduğunuz kitaptaki hiç ilgisizmiş gibi görünen bir başka fikir veya olay arasında bir düşünce bağlantısı yakalayabilir. Bu yakalama size bir rüya olarak dönüş yapar ve uyarır. Dolayısı ile hemen uyku öncesi okunan bir kitaptaki bilgiler çözüm aradığınız konularla ilgili farklı yönlerin beyninizde uyarılma ihtimalini çoğaltmaktadır.

2-) Konsantrasyonunuzu ve odaklanma Becerilerinizi geliştirirsiniz 

Günümüzde, özellikle internet çağında odaklanmak ve konsantrasyon ciddi bir problemdir. TV, internet, facebook, youtube derken sürekli çevremizde kısa, görüntülü, sesli dikkatimizi dağıtan, dikkatimizi dağıtmakta birbirleriyle kıyasıya rekabet eden uyarılar vardır. Bu uyarıların etkisiyle oradan oraya sürüklenmek farkında olmadan konsantrasyon ve odaklanma becerilerimizi negatif etkilerler.

Özellikle yatmadan önce 15 – 20 dakika kitap okuma alışkanlığı edinmek, gün içinde kaybetmeye meylettiğiniz odaklanma becerinizi toparlar. Okumak belli bir konuya hem odaklanma, hem de düşünme gerektirir. Bu iş beyni odaklanmaya ve yoğunlaşmaya terbiye etmek gibi bir şeydir. Her alışkanlık ve becerinin pekiştiği uyku süreci öncesi bunu yapmak bilinçaltınızda da bir disiplin oluşturma etkisi yaratacaktır.

3-) Bilgi kapasitenizi daha etkin şekilde geliştirirsiniz.  

Çok zeki ve akıllı bir dahiyle karşılaşırsanız, ona hangi kitapları okuduğunu sorunuz.  Ralph Waldo Emerson”

Zeki ve akıllı olmak öğrenme sürecinin bir sonucudur. Öğrenmenin araçlarından biri de kitaplardır. Uyku da öğrenme sürecinin en önemli aşamasını oluşturmaktadır. Gün içinde öğrenilen her türlü bilginin pekişmesi uyku sırasında gerçekleşmektedir. Kitap okurken zihinsel becerileriniz esner, zihninizde birçok düşünceler ve ilişkiler oluşur. Okuduğunuz kitaptaki yeni bilgiler yeni şeyler keşfetmenizi ve öğrenmenizi sağlayarak beyin kapasitenizi geliştirir. Örneğin bilgiye dayalı öğrenme derin uykuda pekişirken, motor hareketlere dayanan öğrenmeler rüyalı uykularda pekişmektedir.

Uyku öncesi okunan bir kitap veya bölüm öğrenilen bilgilerin tam pekişme öncesi gerçekleştiği için çok önemlidir. Yeni bir kitap okumuyarsanız, sizin için önemli olan gün içinde öğrendiğiniz bir konuyu hemen uyku öncesi kısa bir tekrar etmek hayati öneme sahiptir.

4-) Uyku öncesi stres seviyenizi düşürürsünüz  

Bir saatlik bir okumanın yok edemediği bir stres tanımıyorum. ― Montesquieu”

Stres birçok rahatsızlığın ve hastalıkların temel nedenidir. Bağışıklık sisteminizi zayıflatan bir etkendir. İngiltere’de Surrey Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma sonucuna göre özellikle uyku öncesi kitap okumak kişinin stress seviyesini yaklaşık % 68 oranda aşağıya düşürüyor. Uykuya stresli girmek birçok kötü rüyaların oluşması demektir. Stres seviyeniz yüksekse yatmadan önce kitap okumayı alışkanlık haline getirmek hem günlük, hem de genel sağlığınız için önemli bir katkı olacaktır.

5-) Daha huzurlu uyursunuz  

Uykuyu seviyorum. Çünkü uyanık olduğumda hayatım sürekli paramparça olma eğiliminde. ― Ernest Hemingway”

Kendinizi iyi hissetmek bildiğim en iyi uyku hapı kitaplardır. ― Annika Sorensen”

Ernest Hemingway yukarıda verilen ifadesinde çok haklı. Çevremizdeki negatif etkiler. TV’lerde izlediğimiz gerilim içeren filmler, sansasyonel kötü haberler, kavgalı tartışmalar, gazetelerdeki sansasyonel başlıklar pozitifliğimizi yok ediyor. Bizi karamsarlığa sürüklüyor. Eminim bu karamsarlığın etkisi ile yatağa gitmenin harika bir ortam oluşturduğunu düşünmüyorsunuz. İlgilendiğiniz, sizi bu negatifliklerden bir an uzaklaştıracak bir kitap okuduktan sonra uyumak herhalde üzerinizde Annika Sorensen’in dediği gibi harika ve yan etkisi olmayan bir uyku hapı etkisi yaratacaktır.  Başarı dileklerimle…

Yorumlar

yorum

YAZAN Melik Duyar

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler