• Ana Sayfa  /
  • 5.Sayı   /
  • SINAVLAR KÜÇÜK YAŞTAKİ ÇOCUKLARI ÖĞRENMEYE TEŞVİK ETMİYOR
SINAVLAR KÜÇÜK YAŞTAKİ ÇOCUKLARI ÖĞRENMEYE TEŞVİK ETMİYOR Sınavlar ve Küçük Çocuklar - Education - Pupils at primary or elementary school doing their homework or having a school test Full view

SINAVLAR KÜÇÜK YAŞTAKİ ÇOCUKLARI ÖĞRENMEYE TEŞVİK ETMİYOR

SINAVLARIN KÜÇÜK YAŞTAKİ ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Araştırmalara göre sınavların yetişkinler üzerinde olumlu etkisi var. Sınava giren yetişkinler, yeni bilgiler öğrenme konusunda daha iyi bir konsantrasyona sahip. Sebebi ise testler sayesinde öğrenilmiş bilgilerin verdiği rahatlık. Son araştırmalara göre bu etki ilkokul çağındaki çocuklarda da görülüyor. Ancak ilk iki ya da üçüncü sınıflarda olanlarda değil. Üçüncü sınıfta sınav olabilir ancak bu sınıfta yapılacak sınavlarda da oldukça temkinli olunması gerekiyor. 

Regensburg Üniversitesi’nden Dr. Alp Aslan ve Prof. Dr. Karl-Heinz Bäuml’ ün meşhur bilimsel dergilerden ‘Developmental Science’ de yer alan araştırmaya göre sınavlar, ilkokulun son sınıfına giden öğrencileri yeni bilgiler öğrenmeye teşvik ediyor.

Dr. Alp Aslan ve Prof. Dr. Karl-Heinz Bäum’ in yönetiminde bulunan ekip toplam 144 kişiyle yaptıkları araştırmayla sınavların bir sonraki bilgilerin öğrenimindeki etkisini gözlemledi. Araştırmaya tabi tutulanların arasında 48 küçük yaşta ilkokul öğrencisi ve 48 ileri yaşta ilkokul öğrencisi bulunuyordu. Sınavların yetişkinleri üzerindeki etkisi bilinmesine rağmen araştırmaya 48 yetişkin kontrol grubu olarak alındı.

Çıkan sonuca göre sınavların olumlu etkisi insan gelişiminde sonradan ortaya çıkan bir durum. Araştırmacılar öğrenmede rahatsız eden unsurların ortadan kaldırılması adına bu sonucun pedagoji açısından bir problem olduğunu açıkladı.

Yorumlar

yorum

YAZAN Bestami Çiftçi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.