Aile – Mutlu Anne Olmanın 10 Yolu

Aile – Bu Bir Anneler Günü Yazısı Değildir.

Bir okur olarak anne olmayabilirsiniz; kim bilir belki babasınız ya da anne ve babanızın evlatlarından birisiniz; hiç önemli değil; her insan bir anneden doğar ve sizin de mutlaka bir anneniz olmuştur. Pekâlâ, anneyseniz kendinizi, babaysanız eşinizi, evlatsanız annenizi mutlu görmek ister misiniz? O zaman durmayın, aşağıdaki 10 ipucuna bir göz atın!

Şüphesiz, anneler için her gün özeldir; mutlu olmayı en çok hak edenler de onlardır. Onların mutluluğu, tüm mutlulukların kaynağıdır. Mutlu annenin yuvası da mutludur; çocukları neşeli ve cıvıl cıvıl, eşleri güler yüzlü, komşuları sevimli ve yardımseverdir. Bununla birlikte, yapılan araştırmalarda durum biraz üzücü; en stresli insanların anneler olduğu belirtiliyor. ABD gibi boşanmış ailelerin yoğun olduğu ülkelerde, anne olmaktan dolayı mutluluk tatmini yaşayan anne oranı % 19. Ülkemizle ilgili bir araştırma bulunmamakla birlikte, bizim annelerimiz en zor şartlarda bile mutlu olmayı becerebilecek özellikler taşıyorlar, eminim.

Şimdi anneler in nasıl mutlu olacaklarıyla ilgili bazı önerilerde bulunalım:

Disiplini Davranışınızla Sağlayın, Söz ile Değil

“Sana kaç defadır söylüyorum, neden böyle yapıyorsun…” şeklinde sizi bağırtıp çağırtacak, tehditler savurtacak, uzun uzun açıklamalar yaparak sözlü iletişim kurma psikolojisine girmek yerine, eyleme geçin; mesela kahvaltısını yapmak istemeyen çocuğunuza öğütler vermek yerine, sofrayı toplayın ve disiplini sağlayın!

Suçluluk Duygusunu Beyninizden Atın!

Çoğu anne kendisini iyi bir anne olarak görmez. Tevazu boyutunu bir kenara bırakırsak, annelerimizin içsel konuşmalarında kendilerine olumsuz telkinlerde bulunmaları söz konusudur. Bir şeyler yanlış gitmiş olsa bile, “Ben beceriksizim!” demek yerine, “yanlış yapmış olsam bile bunu düzeltebilirim!” şeklinde iç telkin her zaman bizi daha mutlu edecektir.

Çocuklarınıza Daha Az Müdahale Edin!

Evet, yanlış duymadınız; sizi strese sokan çocuklarınızın sizin istemediğiniz davranışlar sergilemesi değil mi? Bazen bir gözünüzü ve bir kulağınızı kapatın; bunun yanında, soğukkanlı bir biçimde onlara yapmadıkları şeyler hakkında sorumluluk da verin. Özellikle başarabilecekleri görevler; işte sizi daha da mutlu edecek adımlardır.

Diğer Anneler Neler Yapıyor; Bir Bakın!

Çevrenizdeki diğer annelerin de benzer sorunları olabilir. Onlarında mutluluğa ihtiyaçları vardır; annelerin gittiği sohbet meclislerinde bulunun. Uzman arkadaşlarınızdan tüyolar alın.

“Evet” Kelimesine Odaklanın!

Çocuklar nezdinde anneler büyük bir “Hayır” dır. “Ona dokunma.  Buna karışma. Gidemezsin. Gözümün önünden ayrılma…” türünden sürekli engelleyici cümleler sizin bir “Hayırcı Anne” olduğunuz ön yargısı oluşturur. Bunların yerine, evet kelimesini içine alan olumlu cümleler kullanın. “Evet, haydi eğlenelim! Evet, haydi bir plan yapalım!” şeklinde çözümcü ifadeler, sonu olumsuz bile olsa çocuklarınızda veya muhataplarınızda olumsuz bir izlenim bırakmadığı gibi, sizi daha mutlu eder.

 Sağlığına Dikkat et!

Uçaklarda yolculuk yapanlar bilir; İki yaşına kadar olan bebeğiyle yolculuk yapan annelere, bir tehlike durumunda emniyet kemeri, hava maskesinin takılması gibi durumlarda, önce kendi can güvenliklerine ilişkin tedbir almaları, sonra bebeklerine ilişkin tedbirlere başvurmaları istenir. Bu durum hayatın her aşamasında söz konusudur. Bu “önce can sonra canan” mantığı hiç değil. Biz duygusal doğululara ters gelse de o çok değer verdiğiniz bebeğiniz için bile önce kendi sağlığına dikkat etmelisiniz. Bizim kültürümüzde “fedakârlık” kavramı fazlasıyla ters yüz kullanılıyor, aman dikkat! Uykuna dikkat et, spor egzersizlerini ihmal etme, sağlıklı beslen ve tıpkı benzini bitmiş bir araba gibi, yolcularınızı hedefe ulaştırabilmeniz için iyi beslenin!

Aile içi Aktiviteleri Sıraya Koyun!

Aile – Eşinizin, çocuklarınızın ve sizin planlarınızın çatışmadığından emin olacak şekilde plan yapın. Bazen yaptığınız planlar paçavraya dönebilir. Bu durum moralinizi bozabilir. Çözüm, iyi bir planlama gerektiren bir meziyet olsa gerek. Siz de planlamalarınızı yaparken, aile içinde bütünselliğe göz atın.

İzleme Zamanını İyi Planlayın!

Özellikle çocukları bağlayan TV veya bilgisayar ekranı sizi mutsuz edecektir. Araştırmalara göre, Dünyada 8-18 yaş aralığındaki çocuklar günde 7 saat ekrana bakıyorlar. Bu ekran TV dışındaki ekranlar da olabilir. Peki, ne yapmalı da bu mutsuzluktan kurtulmalı? Film izleme günü (akşamı), oyun zamanı, eğlence zamanı, spor programı izleme zamanı… gibi, zaman planlaması yaparak ipin ucunu elinizde tutabilir, böylece daha mutlu olabilirisiniz.

Bir Akıl Hocanız Olsun!

İyi bir aşçılık usta aşçıdan öğrenilir. Mutlu olmak için de mutlu annelerden arkadaşlarınız olsun! Nereden bulacağım, diye itiraz etmeyin; vardır çevrenizde bu tür mutlu anneler; onlara yanaşın, danışın, sırlarınızı paylaşın.

 Dua Etmeyi İhmal Etmeyin!

Bir anneyseniz, çocuklarınız varsa, dünyanın en mutlu annesi olmamak mümkün değil. Annelik, kendisi başlı başına bir mutluluk kaynağıdır. Şükredin. Hayatta güller varsa dikenleri de olacaktır elbette; gülü gül yapan dikenleridir. Bir aileniz varsa ve bu ailede sizden başkaları da varsa, elbette sorunlar olacaktır. Yeter ki bu sorunlar çözümsüz olmasın. Sahip olduğunuz her şey için ayrı ayrı şükredin ve dua edin.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mehlika Sultan

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.