• Ana Sayfa  /
  • 2.Sayı   /
  • Eğitim ve Aile – Eğitim Düzeyi Arttıkça Ev İçi İş Yükü de Azalıyor
Eğitim ve Aile – Eğitim Düzeyi Arttıkça Ev İçi İş Yükü de Azalıyor egitim_ve_aile Full view

Eğitim ve Aile – Eğitim Düzeyi Arttıkça Ev İçi İş Yükü de Azalıyor

Eğitim ve Aile – Anka Kadın Araştırma Merkezi çalışan kadınların ev yükü üzerine bir araştırma yaptı. Araştırma Türkiye’deki 12 bölgeden internet erişimi bulunan bin 23 kadın ve erkeğin katılımıyla gerçekleştirildi.

Kadın ve erkeğin birlikte iş yapma oranlarının ele alındığı araştırmada, ev içi iş paylaşımı bakımından kadınların lehine bir değişiminin olduğu görüldü.

Çalışan kadının şahsi geliri ve hane geliri arttıkça, hem kendilerinin hem de eşlerinin eğitim düzeyi ve meslekler skalasındaki yerleri yükseldikçe çalışan kadının ev içi iş yükü azalıyor.

Ayrıca eşlerin hayat şansları yani ebeveynlerinin sosyoekonomik ve sosyokültürel düzeyi arttıkça çalışan kadının ev içi iş yükü azalıyor. Kayınvalidenin eğitim düzeyi arttıkça gelinin ev içi yükü hafifliyor.

Eğitim ve Aile – Ev içi işlerle kıyasladığında çocuk bakımı ile ilgili gerekli işleri eşler birlikte yapıyor. Erkekler çocukları ile ilgilenmek için daha çok vakit ayırıyor ve çocukları ile birebir ilgilenmek ve bakım sorumluluklarını üstlenmek için kendilerini artan oranda sorumlu hissediyor.

Yorumlar

yorum

YAZAN Mega Beyin Araştırma Grubu

Yazar hakkında kısa bilgi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.