• Ana Sayfa  /
  • 4.Sayı   /
  • Ailede Mutluluk – Mutluluğun Dört Altın Anahtarı
Ailede Mutluluk – Mutluluğun Dört Altın Anahtarı Ailede Mutluluğun Anahtarı Full view

Ailede Mutluluk – Mutluluğun Dört Altın Anahtarı

Ailede mutluluk – Mutluluk, insan türünün tanımlayabildiği, anlayabildiği, hissedebildiği ve gösterebildiği üstün bir sıfattır. Her ne kadar Türkiye’de bir ilçe adına sıkışmış gözükse de mutlu olmak her insanın en temel haklarından biridir; özellikle de çocukların…

Mutlu olmayı kim istemez?

Ailede mutluluk – Her insan mutlu olmak ister. Her amaç gibi, mutluluk da bir bedel ister; gayret, yorulmak, zahmet, hatta başarısızlık; ama en azından bir tecrübe ister.

Mutlu olmamızın genetik kodlarını bir kenara bırakırsak, araştırmalar mutlu ailede büyüyen çocukların da mutlu olacaklarına; huzursuz aile ortamında büyüyen çocukların ise büyüdüklerinde problemli olacaklarına işaret ediyor.

Bunları bilmek için çok sayıda araştırma okumaya gerek yok; etrafınızdaki insanları incelerseniz ve biraz da geçmişleri hakkında bilgileriniz varsa, hemen anlayabilirsiniz.

World Happiness Report 2015 araştırmasına göre, dünyanın en mutlu insanları İsviçre halkı olurken, Türkiye 76. sırada yer alıyor.

Madem gerçek bu; en temel hakkımız olan mutlu vatandaşlar ülkesi olmamızı sağlamamız gerekiyor. Mutluluk eli sopalı yöneticilerle, çatık kaşlı, sorunlu ruha sahip büyüklerimizle olmuyorsa alternatif bulmamız gerekiyor. Peki nasıl?

İşte size dört öneri: 

Bir: Her gün herkese selam verin!

Ailede Mutluluk – Zahmetsiz, maliyetsiz ve oldukça kolay bir mutluluk tüyosudur selamlaşmak.  Tabi selam vermenin usulleri de var; selamlaşırken kalbinizden gözlerinize doğru akan duru bir ifade olmalı yüzünüzde. 30 saniyelik bir selamlaşma size 30 yıllık dostlar kazandırabilir! Sabah kalkınca aile bireylerine “Günaydın!” derken yüzünüz gülse, o ailedeki her birey güne nasıl başlar ama!

İki: Negatif kalıplardan kaçının!

Her şeyin pozitif tarafına bakın. Öncelikle kendinize olumlu yaklaşın: Aranılan bir dost, probleme çözücü bir karakter, motive edici bir arkadaş, mutluluk saçan bir eş, şefkatli bir anne/baba, yardımsever bir komşu, iyilik delisi bir akraba olduğunuzu düşünün! Unutmayın, ne düşünüyorsanız, siz o’sunuz.  Anne ve baba, aile denizinin limanlarıdır; çocuklar onlara sığınır; güvenli bağlanmayı onlarda görür. Hayata bakışı onların gözünden öğrenir.

Üç: Etiketlerinizden biri de “Kolaylaştıcı” olsun!

Hayat demek problem demektir. Ailede, sokakta, işyerinde; problemler her yerde bulunuyor. Ya çözüm; eğer çözüm odaklı bir düşünce yapınız varsa, etiketlerinizden biri de neden “Çözümcü” olmasın! Hem kendi işlerinizi ve hem de ilişkili olduğunuz insanların sorunlarını çözmede kolaylaştırıcı olun. Sizden birileri bir yardım istediğinde “Kolayı var!” deyip çözüm üretin. Aile kolaylaştırıcılığın, çözüm fikrinin ilk öğrenildiği okuldur. Çocuklarınızın da birer çözüm insanı olmasını istiyorsanız onlara sorunlarla nasıl baş edileceğine dair güzel örnek olunuz.

Dört: Teşekkür edin!

“Her şey incelikten kırılır, ama insan kabalıktan!” diye bir söz vardır. Nezaketin en güzeli ise size sunulan bir iyiliğe, güzel bir söze, nazik bir yardıma, el uzatanlara karşı verilecek bir “Teşekkür ederim” dir. Bu tarz uygulamaları hayatın bir parçası haline getirmek isteyenler, önce kendi ailesinde, aile bireyleri arasında uygulamalı.

Mutlu ve esen kalın!

Yorumlar

yorum

YAZAN Mehlika Sultan

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.