• Ana Sayfa  /
  • 5.Sayı   /
  • Alzheimer Riski – Balık Tüketmek Alzheimer Riskini Engelliyor
Alzheimer Riski – Balık Tüketmek Alzheimer Riskini Engelliyor alzheimer-2 - Alzheimer hastası Full view

Alzheimer Riski – Balık Tüketmek Alzheimer Riskini Engelliyor

Alzheimer Riski – Balık tüketin. Hem de bol bol! Deniz ürünlerinin sağlığa yararlı olduğunu uzmanlar sık sık hatırlatıyor. Balıklardaki DHA, EPA, vitamin ve mineraller kalp hastalıklarına karşı koruma sağlarken aynı zamanda beyin gelişimi için de önemli.

GMP standartlarındaki üretim tesislerinde üretilen balık yağlarının civa ve ağr metaller içermediğinden emin olduğumuz halde, denizden tutulup satış için tezgâha koyulan balıkların ağır metaller içermediğinden emin olamıyoruz. Bu anlamda balık tüketiminde daha dikkatli olmalıyız.

Ancak, yapılan yeni bir araştırmaya göre, deniz ürünlerinde civaya rastlansa bile, haftada en az bir kez balık tüketmek Alzheimer riskini azaltıyor.

Deniz ürünleri, sağlık açısından önemli olan DHA ve EPA Omega 3 asitleri içeriyor. Yapılan pek çok araştırmaya göre deniz ürünleri tüketmek hafızayı da güçlendiriyor. Ancak deniz ürünleri aynı zamanda demans hastalığına neden olduğu düşünülen civa maddesini de yüksek oranda içerebiliyor.

Chicago’daki Rush Üniversitesi’nden araştırmacılar, öldükten sonra üniversiteye organlarını bağışlayan 286 kişinin beynindeki civa miktarını ölçtüler.

Bunun sonucunda deniz ürünlerini daha fazla tüketenlerin beyinlerinde bekledikleri gibi civa miktarının daha fazla olduğunu gördüler. Ancak araştırmada bir başka sonuç da ortaya çıktı.

Buna göre haftada en az bir kez balık ve deniz ürünleri tüketmek, yaşlı kişilerde Alzheimer’ın gelişimini engelliyor. Ayrıca, bulunan yüksek civa oranlarının hafızaya etki etmediği de görüldü.

Rush Üniversitesi’ indeki araştırmacılar, beyinde Alzheimer ve diğer demans hastalıkları ile bağdaştırılan daha az değişikliğe rastladıklarını söylediler.

Alzheimer Riski – Bu bulgulara sadece Apoe4 geni taşımayan bir grup yaşlı denekte ulaşıldı. Bu geni taşıyanlar Alzheimer hastalığına daha fazla yakalanıyor. Yapılan araştırmalar Apoe4 geni taşıyanların balık veya balık yağındaki DHA’yı emme oranlarının düşük olduğunu gösteriyor. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiye “DHA ve Alzheimer Tedavisi – Alzheimer İçin DHA Miktarı Ne Olmalı?” başlıklı makaleyi de okumanızı tavsiye ediyorum.

Apoe4 geni taşıyanlarda aynı zamanda yüksek kolesterol da bulunuyor, bu da Alzheimer’ın beyinde plaklara sebep olması ile bağdaştırılıyor.

Cindy Lawler, kişilerin Alzheimer’a neden olan genlere sahip olsa da balık tükettikleri bir yaşam tarzıyla bunu engellemeye çalışabileceklerini söylüyor.

Araştırma için öldükten sonra organlarını bağışlayan ve deniz ürünleri tüketen kişilerin ortalama yaşının 90 olduğunu belirten araştırmacılar, bunun da deniz ürünlerinin faydalarının bir başka göstergesi olduğunu söylüyor.

Yapılan bu araştırma Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü tarafından finanse edildi ve bulgular Amerika Tıbbi Bilimler Birliği Dergisi’nde yayınlandı.

Yorumlar

yorum

YAZAN Dr. Zafer Ecemiş

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.