Gerçek Kelime veya Anlamlı Kelime Nedir? anlamsız sözcük tekrarı - gerçek kelime nedir - anlamsız kelime nedir Full view

Gerçek Kelime veya Anlamlı Kelime Nedir?

Anlamsız Sözcük Tekrarı – Gerçek Kelime veya Anlamlı Kelime Nedir – Yazılı dilde “gerçek kelime” olarak ifade edilen bu terim sözlü dilde “gerçek sözcük” olarak da ifade edilmektedir. Gerçek sözcükleri ve bunların anlamsız sözcüklerden nasıl farklı olduklarını öğrenin. Gerçek kelimeler, Türkçe dilinde anlamı olan kelimelerdir.

Gerçek Kelime veya Anlamlı Kelime Nedir?

Türkçe dilinde anlamı olan herhangi bir kelime gerçek bir kelimedir. Matematiksel anlamda “Gerçek Kelime = Anlamlı Kelime” olarak düşünebilirsiniz.

Gerçek kelime‘ terimi genellikle bazı dillerde (birkaç harfin birleşmesinin farklı bir sese karşılık gelmesinden dolayı) anlamsız kelimelerin öğretilmesiyle birlikte bir karşılaştırma noktası olarak kullanılmaktadır. Bu anlamda saçma kelimeler, bazı dillerde temel fonetik sesleri öğretmeye yardımcı olmak için kullanılan uydurma kelimeler olarak da ifade edilebilir.

beyin tabanlı eğitimler

Anlamsız Sözcük Tekrarı Testi

Ayrıca çocukların fonolojik algılama ve farkındalığını ölçmek için özel olarak  hazırlanmış ve sadece “Anlamsız Sözcük Tekrarı” testlerinde kullanılan anlamsız sözcükler de mevcuttur. Beyinde takip edilen yol açısından “anlamlı sözcükleri söylemek ve okumak” ile “anlamsız sözcükleri söylemek ve okumak” arasında fark vardır. Bu konu için ayrıca “Duyulan Anlamsız Sözleri Anlamadan Söylemenin ve Anlamadan Okumanın Nörobilimi” başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Örnek:

Gerçek / Anlamlı Sözcük Saçma / Anlamsız Sözcük (*)
Ali

Kitap

Bebek

Koşu

Güzel

Nuk

Çeriv

Pümeş

Öfit

Jopus

(*) Kaynak: Akoğlu G, Acarlar F. Türkçe Anlamsız Sözcük Tekrarı Listesinin 3-9 Yaş Grubu Çocuklarda Kullanımının İncelenmesi. Eğitim ve Bilim. 2014; 39(173): 13-24.

Tavsiye Edilen Makaleler:

Test – İngilizcede En Sık Kullanılan Kelimelerden Hangi Binlik Listede İyisiniz?

Scarborough’un Okuma Halatı: Okumanın Bileşenlerini Gösteren Eşsiz Görsel

Yorumlar

yorum

YAZAN Melik Duyar

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.